25. september 2017

Župa schválila 800-tisíc eur pre investície do regiónov

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 25. september 2017

Poslanci Žilinského samosprávneho kraja schválili na 26. zasadnutí Zastupiteľstva ŽSK štvrtú tohtoročnú úpravu rozpočtu, ktorou navýšili župný rozpočet o 807.487 eur. „Investície vkladáme do našich regiónov v doprave, školstve, sociálnej oblasti, kultúre i v rámci spolufinancovania projektov z eurofondov či dotácií. Ide zväčša o nové rekonštrukcie, s ktorými chceme čo najskôr začať a potrebujeme vyčleniť prostriedky na ich financovanie, no zároveň pomôžeme napríklad aj našim nemocniciam v nákupoch dôležitých prístrojov pre pacientov,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. 

Hornooravská nemocnica v Trstenej doplní vďaka aktuálnej úprave rozpočtu prístrojové vybavenie urgentného príjmu v hodnote 129-tisíc eur. V nemocnici však pribudne aj nový ventilátor na umelú pľúcnu ventiláciu zabezpečujúci náhradné dýchanie pacientov a tiež šesť monitorov vitálnych funkcií s centrálnou monitorovacou jednotkou za 65-tisíc eur. „V Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši zabezpečíme prístrojové vybavenie očného pavilónu, kde momentálne prebiehajú posledné práce na kompletnej rekonštrukcii budovy, v ktorej sa dnes už nachádza naša župná lekáreň. Okrem toho prispievame aj na nákup špeciálneho prístroja pre oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny pre nevyhnutnú diagnostiku pacientov, do nových prístrojov tak investujeme spolu 92-tisíc eur,“ doplnil predseda ŽSK. Kysucká nemocnica v Čadci získala financie na nový terapeutický prístroj pre neurologické oddelenie na podporu mobility pacientov, tiež zariadenie pre umelú ventiláciu, prístroj pomáhajúci pri rekonvalescencii pacientov po mozgovej cievnej príhode a ďalšie v celkovej výške 191-tisíc eur. Prístrojové vybavenie zmodernizuje i Dolnooravská nemocnica v Dolnom Kubíne za 45-tisíc eur, patologickému oddeleniu pribudne unikátne zariadenie na automatické odparafinovanie, revitalizáciu a rehydratáciu tkanivových preparátov, na ortopédii budú zase lekári môcť využiť nový akumulátorový vŕtací systém, ktorý skvalitní a zlepší priebeh operácií.

Župa schválila navýšenie rozpočtu tiež pre stredné školy. V Strednej odbornej škole strojníckej v Kysuckom Novom Meste plánuje kraj vytvoriť lepšie podmienky pre telesne postihnutých študentov a debarierizuje dielne odborného výcviku. „Vybudujeme tu výťah, ktorý sprístupní učebne na prvom i druhom poschodí,“ vysvetlil J. Blanár. Nový výťah už má Spojená škola v Nižnej, pre ktorý kraj zvýšil investíciu o 4.000 eur potrebných pre zabezpečenie zmien technických a bezpečnostných noriem. „Na našich školách pokračujeme tiež v znižovaní energetických nákladov. Vyčlenili sme finančné prostriedky na zateplenie telocvične Hotelovej akadémie v Žiline a telocvične a šatní v Obchodnej akadémii v Liptovskom Mikuláši. Vďaka týmto investíciám sa školám výrazne znížia náklady na energie a pocítia to i študenti a pedagógovia počas hodín telocviku alebo rôznych podujatí, ktoré sa v týchto priestoroch pravidelne konajú,“ zdôraznil J. Blanár. Spojená škola v Martine získala do rozpočtu 10-tisíc eur na odstránenie havarijného stavu merania a regulácie ústredného kúrenia a rovnako 20-tisíc eur, ktoré využije na obnovu chodníka pre bezpečný prístup žiakov, učiteľov i návštevníkov v areáli školy.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSKSpodná navigácia

Aktualizácia: 03.11.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky