18. september 2017

Župa otvorila nový urgentný príjem pre hornooravských pacientov

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Trstená 18. september 2017

Žilinský župan Juraj Blanár dnes otvoril urgentný príjem v Hornooravskej nemocnici v Trstenej, v poradí už tretí v nemocniciach v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Investíciou vo výške 1,3 mil. eur tu ŽSK zavŕšil vybudovanie moderných priestorov v novopostavenej časti hlavného pavilónu. „Všetky štyri naše nemocnice v Trstenej, Čadci, Dolnom Kubíne i Liptovskom Mikuláši sú nenahraditeľné z hľadiska poskytovania zdravotnej starostlivosti v Žilinskom kraji, o čom svedčí aj napĺňanie koncepcie, ktorú sme si stanovili pred niekoľkými rokmi. Cieľom bolo, aby mala každá župná nemocnica svoj urgentný príjem na úrovni regiónu, v ktorom sa stará o pacientov. Hornooravská nemocnica je treťou v poradí, kde sa nám podarilo otvoriť nový urgent. Dnes pacient príde do moderných priestorov 21. storočia a bude mu poskytnutá neodkladná a najdôležitejšia zdravotná starostlivosť s použitím kompletne digitalizovanej diagnostiky,“ informoval predseda ŽSK. Podľa jeho slov tak už pacient nebude chodiť po celom areáli a po privezení do nemocnice dostane rýchlu a kvalitnú pomoc na jednom mieste. „Vďaka tomu sa výrazne zvýšia šance pacientov na prežitie a celkové uzdravenie,“ doplnil J. Blanár.

Riaditeľ HNsP v Trstenej Marian Tholt taktiež zdôraznil potrebu urgentného príjmu na hornej Orave. „Najbližšia koncová nemocnica v Martine je od Trstenej vzdialená zhruba 100 kilometrov, pričom niektoré oravské dediny sa nachádzajú ešte ďalších 50 kilometrov ďalej. Nový urgentný príjem je prínosom pre všetkých pacientov, ktorých tu budeme môcť ošetrovať promptne a kvalitne vďaka kvalifikovaným a atestovaným lekárom,“ uviedol M. Tholt s tým, že výhodou nových priestorov je aj ich efektívne napojenie na centrálne vyšetrovacie zložky. „Urgent je napojený na CT, röntgeny, oddelenie akútnej a intenzívnej medicíny a výťahmi tiež na operačné sály či už na chirurgii, gynekológii alebo internistickej jednotke intenzívnej starostlivosti,“ dodal riaditeľ HNsP.

Hornooravská nemocnica v Trstenej spĺňa v novom programovacom období ako jediná z nemocníc v pôsobnosti Žilinskej župy prísne podmienky na podanie žiadostí o spolufinancovanie z európskych fondov. V rekonštrukciách chce preto kraj pokračovať aj s využitím týchto prostriedkov. „Tak ako sa nám tu v minulom období podarilo vďaka eurofondom kompletne zrekonštruovať detský pavilón, budeme sa uchádzať aj o podporu modernizácie gynekologicko-pôrodníckeho pavilónu,“ priblížil ďalšie plány župy J. Blanár.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSKSpodná navigácia

Aktualizácia: 03.11.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky