21. november 2016

Župa kvôli dialýze podala podnet na Protimonopolný úrad

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 21. november 2016

Na dnešnom 21. zasadnutí Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraj informovala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková o aktuálnom stave verejného obstarávania dialyzačného pracoviska v Oravskej poliklinike v Námestove. „V poliklinike fungovala súkromná dialýza od roku 2004 do roku 2014, kedy ju jej vlastník presunul do Trstenej. Aby pacienti z Námestova nemuseli dochádzať a vrátili sme dialýzu do polikliniky, ešte v decembri 2014 sme začali so súťažou s cieľom spustenia nášho vlastného župného dialyzačného pracoviska,“ uviedla A. Majbíková. Podľa jej slov kraj postupne zrealizoval až tri verejné obstarávania s cieľom otvorenia dialýzy. Do súťaže sa opakovane prihlásila len jediná firma, pričom podľa informácií z ministerstva zdravotníctva sú na Slovensku minimálne tri spoločnosti, ktoré prevádzkujú viac ako polovicu z celkového počtu dialyzačných pracovísk. Župa tak podala podnet na Protimonopolný úrad Slovenskej republiky, aby posúdil tieto skutočnosti indikujúce podozrenie na porušenie zákona a počká na jeho vyjadrenie.

Podľa analýzy, ktorú vypracovala Oravská poliklinika, malo na jej hospodárenie v minulom roku negatívny vplyv aj prevádzkovanie nefrologickej ambulancie, ktorú zdravotná poisťovňa nezazmluvnila a pri ošetrení len približne dvoch pacientov za deň vytvorila za dané obdobie stratu 47-tisíc eur. V hospodárení by pri súčasných 14 dialyzovaných pacientoch prevádzkovanie dialýzy znamenalo pre Oravskú polikliniku mínus 251-tisíc eur za štyri roky.

Riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK vyjadrila presvedčenie, že o dialyzovaných pacientov je v súčasnosti postarané a aj podľa ich slov je kvalita služieb v dialyzačnom pracovisku v Trstenej na vysokej úrovni. Zástupcovia kraja sa i s poslancami stretli so samotnými pacientmi a budú iniciovať tiež rokovanie so súkromnou spoločnosťou prevádzkujúcou trstenskú dialýzu. „Chceme, aby sa zvýšil komfort dopravy pacientov, pretože to je pre mnohých z nich hlavným problémom,“ konštatovali krajskí poslanci za okres Námestovo Igor Janckulík, Albín Maslaňák, František Poleta, Jozef Straka a Milan Vrábeľ.

„Námestovo je najväčší okres na Orave a musíme chrániť polikliniku pre všetkých pacientov. Zabezpečiť, aby bolo o nich postarané a zdravotná starostlivosť sa mohla rozvíjať. Preto pokračujeme v budovaní našej polikliniky. Podarilo sa nám kompletne zrekonštruovať I. poschodie, obnoviť prístroje, zriadiť vlastnú verejnú lekáreň a už teraz je pripravená dostavba II. poschodia vo výške 900-tisíc eur. Pokračovať budeme dobudovaním suterénu, kde vybudujeme moderné priestory pre rehabilitáciu s investíciou 760-tisíc eur. Neustále rozvíjame poskytovanie zdravotnej starostlivosti a staráme sa o to, aby bolo v čo najvyššej kvalite,“ priblížila na záver Majbíková. Okrem rekonštrukcie novej polikliniky rokuje kraj aj s ministerstvom vnútra o výmene starej budovy, v ktorej by pre Námestovčanov mohlo vzniknúť klientske centrum. 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 21.11.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky