2. júl 2019

Zo Žiliny začne premávať špeciálny turistický vlak Oravský expres

 

 

 

 


Nový turistický vlak Oravský expres štartuje prvú sezónu. Premávať bude počas prázdnin a každú sobotu odvezie turistov zo Žiliny do Oravského Podzámku a späť. Na prvú jazdu bude vypravený zo žilinskej železničnej stanice v sobotu 6. júla 2019.

 

Vlak bude zo Žiliny odchádzať vždy v sobotu o 8. hodine ráno a do Oravského Podzámku dorazí po necelých dvoch hodinách, o 9.54 hod. Odtiaľ sa vracia o 16.30 hodine.

„Krajská organizácia cestovného ruchu Žilinský turistický kraj prichádza s ďalšou novinkou na podporu cestovného ruchu v regióne. Výhodou Oravského expresu je, že na rozdiel od bežných vlakových spojení, ktoré smerujú na Oravu, premáva bez prestupov a počas pilotnej sezóny bude pre cestujúcich zadarmo,“ povedala výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Žilinský turistický kraj Iveta Chabadová.

Oravský expres: spustenie špeciálneho turistického vlaku

KOCR na projekte spolupracuje so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK). Podobné turistické vlaky premávajú aj v ďalších krajoch na Slovensku. „Som rád, že sa myšlienka expresov úspešne rozširuje do jednotlivých regiónov Slovenska. Každý expres má zaujímavú cieľovú stanicu, pre ktorú sa doň oplatí nastúpiť, v prípade Oravského expresu je to jedna z najvýznamnejších pamiatok hradného staviteľstva na Slovensku – Oravský hrad,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

V „motoráčiku“ bude 78 miest na sedenie a päť na prepravu bicyklov. Špeciálny turistický vlak zastavuje okrem Žiliny a Oravského Podzámku na ďalších 11 železničných zastávkach. V okolí každej sa nachádzajú zaujímavé turistické ciele, okrem Oravského hradu napríklad aj hrady v Strečne, drevený artikulárny kostolík v Istebnom, jazdy na pltiach po Orave alebo Váhu, vodopád v Šútove a mnoho ďalších lokalít vhodných na turistiku a cykloturistiku.

„Aj vďaka Oravskému expresu budú atraktívne destinácie v Žilinskom kraji dostupnejšie domácim a zahraničným turistom. Verím, že novinka si získa priaznivcov medzi rodinami s deťmi, pešími turistami i cyklistami a stane sa obľúbeným dopravným spojením pri potulkách naším krajom,” povedala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Oravský expres premáva do 31. augusta.​ Projekt finančne podporili KOCR Žilinský turistický kraj a ministerstvo dopravy a výstavby SR. Žilinský samosprávny kraj je zakladajúcim členom KOCR a každoročne prispieva na činnosť organizácie.


Spodná navigácia

Aktualizácia: 03.07.2019

Sekcie


Jazykové verzie webstránky