27. OKTÓBER 2015

Žilinský samosprávny kraj vyvesil čiernu zástavu

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 27. október 2015

Pred Úradom Žilinskej župy bude viať až do soboty 
31. októbra 2015 čierna zástava. Žilinský samosprávny kraj smúti za nitrianskym emeritným biskupom Jánom Chryzostomom Korcom, ktorý skonal minulý týždeň. Na jeho počesť dnes Úrad Žilinskej župy vyvesil čiernu zástavu, ktorá bude viať až do dňa jeho pohrebu, do soboty 31. októbra 2015. „Otec Ján Chryzostom Korec niekoľkokrát navštívil náš kraj a v časoch, keď Žilinský kraj patril pod nitrianske biskupstvo, pôsobil ako náš diecézny biskup. V roku 2007 mu naša župa udelila za významné zásluhy najvyššie vyznamenanie - Čestné občianstvo Žilinského samosprávneho kraja,“ zdôraznil žilinský župan Juraj Blanár. Ako ďalej doplnil, hoci Korec väčšinu svojho života pôsobil v Nitre, jeho pastierska činnosť sa začala práve v Žilinskom kraji, keď v roku 1950 nastúpil na štúdium teológie v Ružomberku. Ako prvému predstaviteľovi slovenskej cirkevnej provincie sa mu dostalo obrovskej cti a stal sa členom kardinálskeho kolégia. „Osoba kardinála Korca sa stala príkladom mnohých veriacich, ktorí hľadali osobný vzor. Predstavoval človeka s nezlomnou vierou, ktorá sa prejavila i v časoch ťažkých, v časoch jeho prenasledovania. Ani roky, ktoré strávil vo väzení ho však neodradili od jeho služby cirkvi a Bohu. Jeho odchodom stráca slovenská Katolícka cirkev dôležitú osobnosť a silnú morálnu autoritu,“ uzavrel J. Blanár.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 27.10.2015

Sekcie


Jazykové verzie webstránky