5. marec 2021

Žilinský samosprávny kraj spustil očkovanie už aj v Námestove

 

 


5.3.2021, Žilina - Žilinský samosprávny kraj dnešným dňom úspešne rozbehol očkovacie centrum v Oravskej poliklinike v Námestove. S očkovaním pomáhajú ambulantní lekári a zdravotné sestry. Verejnosť sa môže objednávať cez formulár dostupný na www.korona.gov.sk

,,Záleží nám na tom, aby bolo očkovanie dostupné pre ľudí aj priamo v regiónoch. Námestovo je jediným okresom Hornej Oravy bez nemocnice, ktorá by očkovanie pokryla. Preto sme rozbehli prípravu očkovacieho centra v námestovskej poliklinike. Žilinský samosprávny kraj so svojim odborom zdravotníctva ako koordinátor vakcinácie v kraji navrhol Ministerstvu zdravotníctva SR subjekty, ktoré museli spĺňať materiálno – technické vybavenie a personálne obsadenie a pripojenie do systému eZdravia a NCZI. Celá príprava trvala nejaký čas, som však rada, že dnes je proces ukončený a očkujú sa prví záujemcovia. Našim smelým cieľom je zaočkovať aspoň 70% ľudí v kraji," priblížila županka Erika Jurinová. Podmienkami na zriadenie očkovacieho centra bolo aj vybavenie špeciálnym zariadením pre mrazenie a chladenie vakcín, osobitne pripravenými miestnosťami a súčasne vyškolením personálu.

S cieľom zlepšiť informovanosť verejnosti o očkovaní župa rozbehla aj vakcinačnú kampaň. ,,Robíme osvetu verejnosti, aby ľudia nemali z vakcíny obavy, snažíme sa vyvracať dezinformácie a naopak poskytujeme relevantné informácie. Zriadili sme aj VAKCI-linku, na ktorej ľuďom radi poradíme, vysvetlíme, čo očkovanie prináša a aké sú ich možnosti," vysvetlila riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

Aktuálne sa očkuje verejnosť v každej z krajských nemocníc, kde funguje online objednávanie. Štvrtý víkend po sebe zabezpečí očkovanie aj veľkokapacitné očkovacie centrum v Žiline a dnešným dňom sa pridala aj Oravská poliklinika v Námestove a Poliklinika Medivasa v Žiline. Od pondelka pribudnú ďalšie polikliniky a snahou je zabezpečiť vakcinačnú kapacitu na minimálne 15 050 vakcinácie týždenne. Všetko závisí však od dodávky vakcín z úrovne štátu. Očkovacie centrá zriadené Žilinským samosprávny krajom a nemocnicami Univerzitná nemocnica Martin, Ústredná vojenská nemocnica Ružomberok a Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina spolu dodnes zrealizovali zhruba 60-tisíc očkovaní.