20. november 2019

Žilinský samosprávny kraj si uctil pamiatku novinára Jána Kuciaka

 

 

 

 


20.11.2019, Žilina – Žilinský samosprávny kraj odhalil pamätnú tabuľu investigatívnemu novinárovi Jánovi Kuciakovi in memoriam.Stalo sa tak v stredu (20.11.2019) na Gymnáziu v Bytči, kde v rokoch 2000 – 2008 študoval. Spomienková slávnosť sa konala za prítomnosti jeho rodičov.

 

Pamätná tabuľa má svoje dôstojné miesto vo vstupných priestoroch Gymnázia v Bytči, ktorého bol Ján Kuciak absolventom. Žilinský samosprávny kraj sa rozhodol ju odhaliť symbolicky v čase, kedy si na Slovensku pripomíname okrúhle výročie Nežnej revolúcie. Tak, ako pred tridsiatimi rokmi, i teraz vyšli ľudia do ulíc volajúc po zmene a s túžbou po spravodlivosti. ,,Dnes žijeme v dobe, keď význam 17. novembra narastá. Záujmové skupiny a mocní oligarchovia si opäť podmanili Slovensko. Ján Kuciak sa svojou vytrvalou a dôslednou prácou zaslúžil o odhalenie ich káuz a neprávostí, ktoré mali často medzinárodný presah a stálo ho to to najcennejšie, život. Aj vďaka jeho obeti však dnes Slovensko prechádza očistným procesom. Chceme jeho odkaz uchovať. Aby mladým pripomínal, aká krehká je sloboda a posilnil ich v každodennom boji za spravodlivosť,“ povedala županka Erika Jurinová.

Pamätná tabuľa je vyrobená z niekoľkých vrstiev skla, je skromná a nenápadná. Je odrazom jeho života a práce. ,,Janko Kuciak, tak ako som ho poznala od jeho desiatich rokov, by so mnou určite so mnou súhlasil, že tá najdokonalejšia práca, ten najväčší diamant, sa rodí v skromnosti. Presne taký Janko bol. Skromný človek, ktorý nestál o to, aby všetci vedeli, že je v miestnosti, ale poctivo pracoval na tom, k čomu ho viedli jeho najbližší,“ povedala riaditeľka gymnázia Slavka Sitarčíková.

 

Sklo symbolizuje krehkosti ľudského bytia. ,,Jednotlivé vrstvy, z ktorých sa skladá pamätná tabuľa znázorňujú novinové strany. Sú posiate číslami 0 a 1, ktoré predstavujú digitálny svet. Aj vďaka ,,chybám,“ ktorých sa aktéri dopustili v digitálnom svete mohlo vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka napredovať,“ uzavrela županka. 
V roku 2018 bola Jánovi Kuciakovi udelená Pamätná plaketa Žilinského samosprávneho kraja in memoriam. Za odvahu, statočnosť a čestnosť pri svojej novinárskej práci.

 

Ján Kuciak sa narodil sa 17. mája 1990 v obci Štiavnik v okrese Bytča. Ako novinár pôsobil v redakcii denníka Hospodárske noviny, neskôr v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk, kde sa venoval investigatívnej žurnalistike.


Spodná navigácia

Aktualizácia: 20.11.2019

Sekcie


Jazykové verzie webstránky