21. MAREC 2014

Žilinská župa spúšťa sériu prednášok o tom, ako vnímať hendikep
Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 21. marec 2014 

Študenti z piatich regiónov Žilinského kraja sa dozvedia viac o živote hendikepovaných ľudí 

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) v spolupráci s občianskym združením Parasport24 – klub handicapovaných športovcov Slovenska organizuje pre študentov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti župy prednášky „Ako vnímať hendikep“. Prednáška je určená pre stredoškolákov s cieľom čo najlepšou formou im priblížiť život hendikepovaných ľudí, aby začal byť vnímaný ako život každého bežného človeka. Podobný projekt sa zatiaľ nerealizoval nikde na Slovensku a účinkujúci v priebehu 1,5 hodiny prostredníctvom vtipu spolu s kultúrnym programom zoznámia študentov zo Žilinského kraja s hendikepom takým, aký naozaj je.
V rámci programu vystúpi speváčka Katarína Landlová, iluzionista Radek Bakalář a prednášať bude manažér OZ Miroslav Buľovský a hendikepovaná maliarka Pavlína Triščová. Predpokladaná účasť je 2270 študentov zo všetkých piatich regiónov Žilinského kraja. Séria prednášok odštartuje už 25. marca na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Žiline a Spojenej škole v Kysuckom Novom meste. Na druhý deň, 26. marca, sa prednášky o tom ako vnímať hendikep, presunú na Spojenú školu v Martine a na Strednú odbornú školu lesnícku Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku. Účinkujúci svoju sériu ukončia na Orave, kde sa 27. marca predstavia dvomi prednáškami na Gymnáziu A. Bernoláka v Námestove.
„Po úspešnej minuloročnej spolupráci s občianskym združením Parasport24 – klubom handicapovaných športovcov Slovenska na podujatí „Cez Slovensko na bicykli za 4 dni“ sme sa rozhodli pokračovať v nej aj v tomto roku. Verím, že prednášky budú pre našich študentov zaujímavé a podnetné a pomôžu im lepšie pochopiť život hendikepovaných, ktorí sú hrdinami v každodennom živote. O ich vytrvalosti a odhodlaní svedčí aj sedem medailí z nedávnych zimných paraolympijských hier v Soči,“ dodal predseda ŽSK Juraj Blanár. 

 

PROGRAM PREDNÁŠOK:
25.3.2014 – Horné Považie a Kysuce
9:00 – Stredná priemyselná škola stavebná, Žilina 
12:30 – Spojená škola, Kysucké Nové Mesto 

26.3.2014 – Turiec a Liptov
8:30 – Spojená škola, Martin 
12:30 – Stredná odborná škola lesnícka Jozefa Dekreta Matejovie, Liptovský Hrádok 

27.3.2014 – Orava
09:30 – Gymnázium A.Bernoláka, Námestovo 
12:00 – Gymnázium A.Bernoláka, Námestovo 


                                                                                                                       Mgr. Hana Danová
                                                                                                               hovorkyňa ŽSK