13. december 2019

Žilinská župa pokračuje v revitalizácii Slanického ostrova

 

 

 

 

 


12.12.2019, Žilina – Žilinská župa pokračuje v revitalizácii Slanického ostrova umenia, ktorú rozbehla ešte vlani.Uspela s projektom na spevnenie plôch a chodníkov a získala dotáciu vo výške 40-tisíc eur.

 

Prvé práce župa začala už koncom minulého roka, kedy sa začalo s veľkým upratovaním, čistením od odpadov a odstraňovaním náletových drevín v spolupráci so Strednou lesníckou školou z Tvrdošína. Cieľom prác bolo ostrov presvetliť a zviditeľniť barokový kostolík prichádzajúcim návštevníkom. ,,Bol to prvý krok k celkovej revitalizácii ostrova. Teraz sa nám podarilo získať dotáciu na úpravu chodníkov a spevnenie plôch. Práce by mali byť ukončené na jar. Teším sa, že sa ostrovu dostáva starostlivosť, akú si sám ostrov, tak i jeho návštevníci zaslúžia,“ povedala županka Erika Jurinová.

Župa začiatkom roka začne aj s prípravou architektonickej štúdie na celkovú revitalizáciu ostrova, vrátane parkovej zelene a osvetlenia kostola. ,,Takisto sa chceme zapojiť do ďalších grantov, aby sa realizovali ďalšie opravy a zlepšili služby, plánujeme pripraviť film, ktorý by bol premietaný návštevníkom v kostole. Radi by sme doplnili aj mobiliár,“ upresnil riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada.

Novinkou pre návštevníkov je aj 3D vizualizácia pôvodného oltára z kostola Povýšenia sv. Kríža. Vizualizáciu sa zobrazí na obrazovke, prípadne po zosnímaní QR kódu prostredníctvom iPadov. Návštevník tak má možnosť vzhliadnuť pôvodný oltár v rozšírenej realite.

Slanický ostrov umenia je v správe Oravskej galérie, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinskej župy. Rozprestiera sa uprostred Oravskej priehrady a patrí medzi obľúbené turistické destinácie. Tento rok mal ostrov rekordnú návštevnosť, keď ho navštívilo približne 54-tisíc ľudí. Sezóna na ostrove skončila v septembri a návštevníkov privíta opäť na jar 2020.

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 13.12.2019

Sekcie


Jazykové verzie webstránky