12. JÚN 2015

Žilinská župa opäť začala boj proti šikane a násiliu.

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 12. jún 2015

Už druhý ročník protidrogových výchovných koncertov pre žiakov stredných škôl odštartoval na Spojenej škole v Kysuckom Novom Meste v stredu 10. 6. 2015. Program o medziľudských vzťahoch, šikane, intolerancii a základných právach organizuje Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s Občianskym združením Škola života pod názvom Čo je veľa, to je veľa. Koncerty skupín AYA a Arzén zdôraznia žiakom regiónov Kysúc, Oravy, Turca, Liptova a Horného Považia, že majú právo na život bez bolesti, ponižovania a strachu a v spolupráci s Policajným zborom Slovenskej republiky sa zamerajú najmä na domáce násilie a týranie detí, ktoré sa najčastejšie deje za zatvorenými dverami. „Po skúsenostiach z minulého roka sme sa rozhodli pokračovať v organizovaní týchto koncertov a rozšíriť ich program aj o nové prvky. Okrem autorských piesní zameraných na protidrogovú tematiku a domáce násilie doplnia koncert aktívne prezentácie, videoprojekcia a hovorené slovo. Podujatí sa zúčastní viac ako 3 500 študentov,“ informovala riaditeľka odboru školstva Dana Mažgútová.
„Šikanovanie, násilie a agresivita sa v našej spoločnosti neustále rozrastajú a významným spôsobom, ako riešiť tento problém, je priznať si jeho existenciu a riešiť situácie, ktorým musia deti čeliť v škole a dokonca aj vo svojom domácom prostredí, ktoré by pre ne malo byť tým najbezpečnejším miestom. Žilinská župa sa snaží aktívne podporovať organizovanie podujatí a projektov, ktoré sú zamerané na predchádzanie týchto negatívnych javov, pretože sa snažíme chrániť naše deti a občanov,“ uviedol predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Okrem toho dodal, že tohtoročné výchovné koncerty podporila župa čiastkou v hodnote 3 300 eur. Koncerty sa uskutočnia vždy o 9-tej a 11-tej hodine. V stredu 10. júna sa konali pre žiakov regiónu Kysuce v Spojenej škole v Kysuckom Novom Meste, 12. júna pre stredné školy z Horného Považia v sále Konzervatória v Žiline, v pondelok 15. júna sa projekt presunie na oravské Gymnázium A. Bernoláka v Námestove, 16. júna do susedného Liptova do Kultúrneho domu A. Hlinku v Ružomberku a program ukončí región Turca v Spojenej škole v Martine.

ŽSK počas roka poskytuje pre občanov a rodiny, ktorí sa ocitli v rôznych krízových situáciách a nevedia, s kým sa môžu o svojom probléme porozprávať, sociálnu pomoc aj vo svojich desiatich poradenských centrách. „Naše poradne poskytujú svoje služby úplne zadarmo a fungujú na báze sieťovania, čiže stačí, aby občan zaklopal na jedny dvere a tam sa oňho postarajú bez toho, aby si ho poradcovia iba pohadzovali medzi sebou,“ vyzdvihol hlavnú devízu poradenských centier župan. Občania sa môžu obrátiť o radu alebo konkrétnu pomoc na zamestnancov telefonicky, e-mailom alebo prísť osobne do miesta sídla poskytovateľa sociálnych služieb.

Poradenské centrá v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, kde sa môžu občania so svojimi problémami bezplatne obrátiť na pracovníkov:

okres Čadca
1. Poradenské centrum Čadca, Horelica 107, Čadca, , 0915 857 404

okres Dolný Kubín
2. Poradenské centrum Dolný Kubín,M. Hattalu 2161, Dolný Kubín, , t.č.: 0917 328 555

okres Kysucké Nové Mesto
3. Poradenské centrum Kysucké Nové Mesto, Belanského 12, Kysucké Nové Mesto, poradca.fantaziaknm@vuczilina.sk, t.č.: 0907 839 398

okres Liptovský Mikuláš
4. Poradenské centrum Liptovský Mikuláš, Palúčanská 25, Liptovský Mikuláš, , t.č.: 0917 120 326
5. Poradenské centrum Liptovský Hrádok, Pod Lipami 66/3, Liptovský Hrádok, , t.č.: 0907 839 338

okres Námestovo
6. Poradenské centrum Zákamenné, Zákamenné 559, Zákamenné, , t.č.: 0907 906 944


okres Ružomberok
7. Poradenské centrum Ružomberok, Riadok 8, Ružomberok , t.č.: 0907 839 309
8. Poradenské centrum Likavka, Likavka 9, Likavka , t.č.: 0907 839 371

okres Žilina
9. Poradenské centrum Turie, Turie 296, Turie, cssturie.poradca@vuczilina.sk, t.č.: 041 500 15 26
10. Poradenské centrum Terchová, A. Hlinku 234, Terchová, , t.č.: 0907 947 628

 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK