31. máj 2019

Žilinská župa ocenila inovatívne nápady

 

 

 

 

 


29. máj 2019, Žilina - Priestory coworkingového centra Banka Žilina patrili vo štvrtok 30.mája inováciám a atraktívnym nápadom v rámci podujatia Inovačný rozvoj regiónov. V závere dňa Žilinská župa ocenila najlepšie nápady aj študentské podnikateľské zámery Žilinského kraja.

 

Slávnostnému oceňovaniu predchádzal už trinásty ročník konferencie Inovačný rozvoj regiónov, ktorý sa niesol v duchu budovania SMART regiónu s podporou stále silnejšej IT komunity. ,,Vieme, že ak chceme náš kraj rozvíjať, musíme byť otvorení novým nápadom, riešeniam, musíme skúšať a hľadať tú najlepšiu a možno ešte nevyskúšanú cestu. Máme v kraji veľa nadšených ľudí, firiem, združení, či samospráv, ktorí prinášajú atraktívne riešenia z oblasti podnikania, vzdelávania, či riešenia pre komunity. Vzájomnou spoluprácou môžeme zmeniť región a pomôcť ľuďom v kraji,“ uviedla žilinská županka Erika Jurinová.

Inovačné ocenenia udeľuje Žilinská župa už od roku 2007 v dvoch kategóriách Malé a stredné podniky a Regionálny rozvoj. ,,Nápadov v našom kraji je dosť. Dôkazom toho je 17 inšpiratívnych projektov, ktoré sú predstavené aj v našej publikácii Inovácia Žilinského kraja 2018. Dnes sme ocenili tie najlepšie nápady z najlepších,“ dodal vicežupan Peter Dobeš, ktorý odovzdal laureátom nielen finančnú odmenu vo výške 1.600 eur, ale taktiež unikátnu plaketu z číreho kryštálu.

Sedem súťažiacich si zmeralo sily v kategórií Malé a stredné podniky. S projektom WMS-digitalizácia skladových procesov nakoniec uspela spoločnosť M2M Solutions, s.r.o. Nový systém posúva riadenie skladu do priestoru moderných logistických systémov, virtualizuje sklad a umožňuje vyššiu automatizáciu procesných krokov. Je navrhnutý tak, aby bol použiteľný pre podniky rôznych veľkostí, od predajcov ceruziek až po nadnárodné automobilky.

V kategórií Regionálny rozvoj sa o cenu uchádzalo deväť súťažiacich. V silnej konkurencii zvíťazila spoločnosť Ekoenergia, o. z. s projektom Bioklimatický park Drienová. Park vznikol v roku 2014 za účelom obnovy zdevastovanej poľnohospodárskej krajiny, kde bola takmer nulová biodiverzita, unavená pôda a vyschnutá krajina. Zavádzaním ekosystémových opatrení vracajú pôde život. V parku sa tiež nachádza gazdovský dvor, ovocný sad starých odrôd, včelie úle, pustovňa Antona Srholca, či praktické školiace stredisko pre obnoviteľné zdroje energie.

 

Žilinská župa slávnostne ocenila aj tri študentské podnikateľské zámery, ktoré uspeli v súťaži Stredoškolský podnikateľský zámer 2019. Župa chce aj takouto cestou zvýšiť záujem mladých ľudí o vlastné podnikanie a posmeliť ich. Okrem plakety získali ocenení študenti aj finančnú odmenu.
Tento rok sa umiestnili študenti nasledovne:

 

1. miesto: Viviána Vaňková, Kristína Koreňová, Laura Střítecká, študentky Obchodnej akadémie Čadca, so zámerom Výroba a predaj inovatívnych turistických palíc

2. miesto: Zuzana Kulichová, študentka SOŠ podnikania a služieb Námestovo, so zámerom Starflex – podpora rozvoja kreativity prostredníctvom inovatívnych produktov

3. miesto: Richard Beňuš a Ivan Borsík, študenti SOŠ stavebnej Liptovský Mikuláš, so zámerom Využitie odpadových plastov v stavebníctve.

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 31.05.2019

Sekcie


Jazykové verzie webstránky