25. AUGUST 2015

Žilinská župa má viac pamätníkov ako obcí a miest

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 25. august 2015

Na území Žilinského kraja sa uskutočnili najkrvavejšie boje druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky, a i preto jednotlivé mestá a obce organizujú v tomto období pietne spomienky pri mnohých pamätníkoch, ktorých je v kraji viac ako samotných obcí a miest. Pamiatku obetí Slovenského národného povstania (SNP) si v rámci regionálnych spomienkových osláv 71. výročia v Žilinskom samosprávnom kraji uctia položením vencov ako žilinský župan Juraj Blanár, tak predstavitelia vlády Slovenskej republiky, Národnej rady Slovenskej republiky, delegácie veľvyslanectiev a vojenských pridelencov Francúzska, Česka, Ruska, Ukrajiny a Bieloruska, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a taktiež obyvatelia Žilinskej župy. 

„Odkaz SNP je neoddeliteľnou súčasťou budovania zdravého vlastenectva mladých generácií, ktoré vojnu nezažili a poznajú ju len sprostredkovane od rodičov či starých a prastarých rodičov. Som rád, že obce, mestá a naša Žilinská župa udržujú túto tradíciu, rozširujú osvetu na školách a aj tento rok organizujú spomienkové oslavy napríklad v Strečne alebo Makove,“ informoval predseda ŽSK Juraj Blanár. Pri Pamätníku 1. československej partizánskej brigády J. Žižku v Makove si obete SNP uctia vo štvrtok 27. augusta 2015 o 11.00 h. Tradičné položenie vencov sa uskutoční aj pri Pamätníku francúzskych partizánov na vrchu Zvonica pri obci Strečno, kde každoročné regionálne spomienkové oslavy vyvrcholia v piatok 28. augusta 2015 o 16-tej hodine. „Pevne verím, že takúto tradíciu budú rozvíjať i naše ďalšie generácie, pretože ak si nebudeme vážiť tých, ktorí pripravovali a bojovali v SNP, nebudeme si vážiť ani vlastnú štátnosť,“ dodal J. Blanár.

Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár sa zúčastní nasledujúcich pietnych spomienok:

 • štvrtok 27. 8. 2015
  11.00 h. - Pamätník 1. Československej partizánskej brigády J. Žižku v Makove
 • piatok 28. 8. 2015
  10.00 h. - Sad SNP - pamätná doska genmjr. in memoriam Jozefa Dobrovodského v Žiline
  13.00 h. - Námestie SNP - Pamätník Partizánska matka v Ružomberku
  16.00 h. - Pamätník francúzskych partizánov na vrchu Zvonica pri obci Strečno
 • sobota 29. 8. 2015
  19.00 h. - miestny pamätník v obci Podtureň
 • nedeľa 30. 8. 2015
  10.00 h. - pamätník v osade Magale (Petrovice)

Lenka Záteková

hovorkyňa ŽSK