18. DECEMBER 2014

Žilinská župa má rozpočet na budúci rok

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

18. december 2014

Krajskí poslanci schválili na svojom poslednom tohtoročnom zasadnutí návrh rozpočtu na rok 2015. Žilinská župa bude podľa neho hospodáriť so sumou 144,5 mil. eur. Z toho 65 mil. eur poputuje do vzdelávania, ďalších 30 mil. eur smeruje do oblasti sociálnych služieb a 24 mil. eur do dopravy. „Budúcoročný rozpočet sa zvýšil v oblasti sociálnych služieb – približne o 1,4 mil. eur a v oblasti kultúry o 304 tisíc eur,“ vysvetlil riaditeľ odboru financií ŽSK Stanislav Ulaher.
V regióne Liptov poputuje suma viac ako 383 tisíc eur do Liptovskej nemocnice v Liptovskom Mikuláši. Za 100 tisíc eur plánujú nákup sonografu a elektrokonvulzívneho prístroja, zvyšok sa použije na zriadenie verejnej nemocničnej lekárne. Tá by mala vzniknúť prestavbou očno-krčného pavilónu. Čiastka 100 tisíc eur zo župného rozpočtu pomôže rovnako Liptovskej galérii P.M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Financie využije na komplexnú rekonštrukciu strechy, ktorá je v súčasnosti v nevyhovujúcom stave. O 100 tisíc eur si prilepší i Stredná odborná škola elektrotechnická v Liptovskom Hrádku, kde plánujú výmenu okien. 
V Turci sa bude za 120 tisíc eur rekonštruovať ústredné kúrenie v Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov v Martine. Do Strednej priemyselnej škole v Martine smeruje 80 tisíc eur, ktoré použijú na rekonštrukciu hygienických zariadení. Stavebné úpravy neobídu ani Pedagogickú a sociálnu akadémiu v Turčianskych Tepliciach, kde sa za 100 tisíc z krajského rozpočtu vymenia okná na školskom internáte. 
Jednou z najväčších investícii na Kysuciach bude vďaka schválenému rozpočtu ŽSK rekonštrukcia a hydraulické vyregulovanie ústredného kúrenia v Zariadení pre seniorov a domoce sociálnych služieb Žiarec v Čadci. Na tieto aktivity im župa vyčlenila 150 tisíc eur. Oprava kúrenia čaká i Spojenú školu v Kysuckom Novom Meste, ktorá dostala dotáciu 50 tisíc eur. Za sumu 104 tisíc eur plánuje Kysucká nemocnica v Čadci nákup ultrazvukového prístroja pre gynekologické oddelenie, servoventilátor a pojazdný RTG prístroj. 
Aj na Orave poputuje najväčšia čiastka do zdravotníctva. Hornooravskej nemocnici v Trstenej bolo schválených 292 tisíc na stavebné úpravy interného oddelenia a rozšírenie kapacity JIS. Okrem stavebných úprav plánujú zakúpiť C rameno na operačný sál, kardiotokograf pre gynekologické oddelenie a dva operačné stoly. V Dolnooravskej nemocnici v Dolnom Kubíne zaobstarajú za 50 tisíc nový ultrazvukový prístroj pre mamocentrum a centrifúgu. Rekonštruovať sa bude v Spojenej škole v Nižnej. Za 200 tisíc eur z krajského rozpočtu sa upraví školský internát. Okrem obnovy balkónov a výmeny okien sa zateplí i obvodový plášť, čím sa znížia náklady na vykurovanie. Nové okná bude mať i Gymnázium P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Na ich výmenu vyčlenil kraj 85 tisíc eur.
Do Horného Považia schválili krajskí poslanci sumu 200 tisíc eur na stavebné úpravy Spojenej školy na Rosinskej ceste v Žiline a školského internátu. Za 70 tisíc eur sa bude rekonštruovať vykurovanie na Gymnáziu na Varšavskej ceste v Žiline. Opravovať sa bude i na Hrade Strečno. Suma 30 tisíc eur poputuje na komplexnú rekonštrukciu hradnej strechy. 

„Schválili sme rozpočet na budúci rok, ktorý nie je iba rozvojový, ale zároveň sa nám podarilo výrazne znížiť zadlženie na 28 %, pričom legislatívne normy povoľujú 60 %. Našou ambíciou je zachovať kvalitu poskytovaných služieb v sociálnej oblasti, v školstve, zdravotníctve, kultúre a v oblasti dopravy. Prioritou Žilinského samosprávneho kraja je tiež pokračovať v ďalšom čerpaní financií z eurofondov na projekty,“ povedal žilinský župan Juraj Blanár.