26. september 2016

Začnú asfaltovať nový úsek BikeKie

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 26. september 2016

Žilinský vicežupan Jozef Štrba dnes podpísal so správcom Nadácie Kia Motors Slovakia Dušanom Dvořákom zmluvu o poskytnutí grantu na dostavbu ďalšieho úseku cyklotrasy BikeKia. Župa tak vyasfaltuje už tretiu časť obľúbeného chodníka spájajúceho dominanty Horného Považia, hrady Budatín a Strečno. „Cyklisti sa môžu tešiť na 1,8 kilometra nového povrchu medzi výjazdom na Budatínsky most a lávkou pri biokoridore. Už o pár dní začneme s prácami a po skončení bude mať naša župná BikeKia 3,8 kilometra vyasfaltovaného povrchu, z čoho 3,4 kilometra bude súvislý asfaltový chodník,“ priblížil podpredseda ŽSK. Kraj schválil vo svojom rozpočte na dostavbu trasy 106-tisíc eur, zvyšných 50-tisíc eur financuje partner cyklotrasy, automobilka KIA prostredníctvom Nadácie Kia Motors Slovakia. 

„Výstavba cyklotrasy BikeKIA patrí medzi naše dlhodobé projekty v oblasti firemnej filantropie už od roku 2012. Cyklistika naberá na Slovensku za posledné roky na popularite a preto veríme, že  nový vybudovaný úsek pritiahne ďalších priaznivcov jazdy na bicykli. Prepojenie hradov Budatín a Strečno popri rieke Váh poskytuje naozaj príjemné prostredie na relax pre všetky vekové kategórie občanov a návštevníkov mesta Žilina a jeho okolia,” uviedol po podpise zmluvy správca nadácie Dušan Dvořák. 

BikeKiu spravuje Žilinská župa a počas piatich rokov sa jej podarilo aj s podporou spoločnosti Kia Motors Slovakia okrem nového povrchu osadiť i cykloturistické značenie, drobnú architektúru, vybudovať lávku cez biokoridor a nainštalovať cyklosčítač. „Celkovo sme do cyklotrasy zatiaľ investovali viac ako 550-tisíc eur,“ uviedol J. Štrba. O popularite hovoria aj údaje o počte cyklistov, ktoré kraj získava zo sčítača umiestneného na lávke cez biokoridor. „Od začiatku tohto roka prešlo BikeKiou 52-tisíc bajkerov. Je to skvelá trasa a vďaka vyasfaltovaným úsekom ju využívajú aj korčuliari i mamičky s kočíkmi,“ informoval vicežupan.

ŽSK upozorňuje cyklistov, aby počas blížiacich sa stavebných prác zvýšili ostražitosť a ohľaduplnosť. „Prosíme všetkých, aby jazdili na začiatku trasy od sútoku riek Váh a Kysuca opatrne a rešpektovali stavebnú techniku,“ uzavrela vedúca oddelenia cestovného ruchu ŽSK Barbora Zigová.


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK