5. apríl 2017

Za kultúrou vyrazte aj v apríli

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 5. apríl 2017

Žilinský samosprávny kraj opäť vytvoril bohatý kultúrny program vo všetkých župných regiónoch. Múzeá, galérie, knižnice, divadlá, kultúrne strediská i hvezdáreň v pôsobnosti Žilinskej župy privítajú prvé slnečné dni výberom tých najzaujímavejších podujatí. „Každý mesiac sa snažíme vybrať z množstva výstav, koncertov či súťaží, ktoré by mohli obyvateľov i návštevníkov zaujať. V našich regiónoch sa stále niečo deje a teší nás, že na Kysuciach, Orave, v Liptove, Turci a Hornom Považí vedia oceniť domácu tvorbu a vychutnať si kultúrny život v kraji,“ uviedol žilinský vicežupan Jozef Štrba.

Podľa slov riaditeľky odboru kultúry ŽSK Miroslavy Ševčíkovej-Šumskej bude kultúrne zaujímavý hneď tento víkend. „Považské múzeum organizuje výnimočné Dni poľskej kultúry od piatka 7. apríla až do nedele. Pripravení ochutnávky tradičných poľských jedál, koncert poľskej hudobnej skupiny v našej novozrekonštruovanej barokovej kaplnke a predstavia sa tiež členovia poľskej menšiny žijúci v Žiline,“ informovala. Špeciality kuchyne, tentokrát slovenskej, prilákajú zase v sobotu 8. 4. turistov do Čičmian. Pravdepodobne najznámejší slovenský vzor pochádzajúci z tejto malebnej obce Horného Považia sa budú môcť záujemcovia naučiť i vyšívať, a to počas tvorivých dielní v rámci podujatia Tradície v Čičmanoch od 13-tej hodiny.

Víkendový program ponúkne župa taktiež v Liptove. „V klubových priestoroch Liptovského kultúrneho strediska v Liptovskom Mikuláši sa začne túto sobotu o 8:30 hod krajská postupová prehliadka neprofesionálnej filmovej tvorby Film v Liptove. Tú nasledujúcu, 15. 4., pozývame na podujatie z trochu inej oblasti. V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline predstavíme ukážky jarného zvykoslovia, obradových spevov a tancov, zdobenie kraslíc i perníkov a pletenie korbáčov. Zabavia sa teda malí aj veľkí,“ priblížila ďalej M. Ševčíková-Šumská.

Turiec bude v apríli opäť v znamení umenia. Od 20. do 22. apríla 2017 organizuje Turčianske kultúrne stredisko krajskú postupovú súťaž a prehliadku amatérskeho divadla - Turčianske javisko 2017. Predstavenia sa odohrajú v Štúdiu Slovenského komorného divadla v Martine. V priestoroch Turčianskej galérie v Martine nájdu milovníci výtvarnej scény výstavu maliara a ilustrátora Jozefa Vrtiaka zameranú na jeho filozofické myslenie a hľadanie základných otázok bytia i fungovania sveta. Vernisáž sa uskutoční 20. apríla o 17-tej. 

Rovnako pútavá výstava zaplní počas celého apríla Oravskú knižnicu A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Ako podotkla riaditeľka odboru kultúry ŽSK, unikátne fotografie odhalia osudy amerických letcov, ktorí pristáli na území Slovenska počas II. svetovej vojny. Pod názvom Neznámi hrdinovia sa podľa nej nájdu aj domáci obyvatelia, ktorí letcom pomáhali. Mesiac uzavrie na Orave súťažná prehliadka detských folklórnych súborov Kubínske krpčeky. Nadšenci ľudovej hudby a tanca budú mať dvere otvorené v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne 30. apríla od 13-tej.

Kysučanov čaká špeciálny program Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste pri príležitosti Dňa Zeme. „Všetci, ktorí zavítajú do hvezdárne 21. apríla od 14-tej do 18-tej, sa budú môcť zapojiť do tvorivých vzdelávacích aktivít, dielní a animačného programu zameraného práve na prírodu. Večer o siedmej hvezdáreň pripraví tiež tematickú prednášku venovanú špeciálnym exoplanétam podobným našej Zemi,“ dodala M. Ševčíková-Šumská. Očakávaná je i známa národná súťažná prehliadka ochotníckych divadelných súborov Palárikova Raková. Podujatie oslávi 50. výročie a návštevníkom ponúkne jedinečný týždeň plný divadelného umenia. Program je rozdelený do viacerých miest a obcí na Kysuciach od pondelka 24. apríla do nedele 30. apríla.


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 05.04.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky