19. február 2020

Za kultúrou cez jarné prázdniny

 

 

 

 

 

19.2.2020, Žilina – Kultúrne inštitúcie Žilinskej župy si pre prázdninujúce deti pripravili zaujímavé aktivity. Vybrať si môžu z ponuky tvorivých dielní, výstav, ale pripravené je i divadlo či pozorovanie večernej oblohy.

Už v pondelok 24. februára začínajú jarné prázdniny pre žiakov základných a stredných škôl v Žilinskom kraji. Knižnice, múzeá a divadlá v správe Žilinskej župy si pripravili pre deti atraktívnu ponuku činností na spestrenie voľných chvíľ.

Oravská galéria v Dolnom Kubíne v spolupráci s Oravskou knižnicou Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne pripravila pre deti tematickú tvorivú dielňu na výstave Fašiangová kompánia (25. 2. od 10.00 do 12.00). Deti sa oboznámia s ľudovými zvykmi spojenými s fašiangovým obdobím, zabavia sa pri tvorivých aktivitách a domov si odnesú vlastnoručne vyrobenú masku. Rozprávkové prázdninové dopoludnie i tvorivé výtvarné dielne čakajú aj na deti v ďalších župných knižniciach – v Čadci, v Žiline, v Liptovskom Mikuláši a v Martine.

Na Oravskom hrade budú môcť návštevníci zažiť netradičnú prehliadku venovanú filmovej tvorbe, ktorá bude obohatená o divadelné a hudobné vystúpenie, videoprojekciu a zaujímavosti z natáčania. Zároveň bude počas prázdnin aj predĺžená otváracia doba a hrad bude pre návštevníkov otvorený od 9:30 hod do 16:00 hod.

Tvorivá dielňa spojená s prehliadkou zoologickej expozície poteší škôlkarov v Liptovskom múzeu v Ružomberku. Spoznať, ako vyzerali školy v čase, keď boli žiakmi ešte naši starí rodičia, môžu detskí návštevníci Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku, kde je počas pracovných dní otvorená výstava Obecná škola. Netradičné výstavy čakajú na detských návštevníkov aj v Považskom múzeu v Žiline a Kysuckom múzeu v Čadci. V Žiline sa môžu deti oboznámia s umeleckou tvorbou drotárky Márie Porubčanovej. Návštevníkov múzea na Kysuciach čaká ,,cesta na mesiac.“ Pre staršie deti sú pripravené vedomostné kvízy a pre menšie deti zábavné pracovné listy.

Po tvorivej práci si môžu žiaci dopriať chvíle oddychu v Bábkovom divadle v Žiline, kde sú počas víkendov pripravené rozprávkové inscenácie pre verejnosť.

Program cez deň nekončí. Krajská hvezdáreň v Žiline pripravila pre prázdninujúce deti v Žilinskom kraji Prázdninové pozorovania večernej oblohy. Pre návštevníkov je pripravená prehliadka najväčších skvostov zimnej oblohy. Keďže sú ešte stále chladné dni, treba dbať na vhodné, teplé oblečenie. Večerné prázdninové pozorovania hviezd budú v prípade priaznivého počasia v pracovných dňoch od 18,30 hod. v Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste ako i v Pozorovateľni na Malom diele v Žiline.


Spodná navigácia

Aktualizácia: 20.02.2020

Sekcie


Jazykové verzie webstránky