Z tej doliny na tú

Štvrtá publikácia o tradičnom ľudovom odeve uvedená do života

 

 

 

 

 

Po poslednej publikácii z roku 2018 Aj tí pamätníci už nepamätajú Krajské kultúrne stredisko v Žiline vydáva ďalšiu knihuo tradičnom ľudovom odievaní. Z tej doliny na tú je názov knihy, ktorá mapuje ľudový odev z 1. polovice 20. storočia v obciach Višňové, Rosina, Lietavská Lúčka, Lietava a Lietavská Závadka, Podhorie, Brezany, Hôrky, Bitarová, Ovčiarsko, Peklina, Paština Závada, Hričovské Podhradie, Dolný Hričov, Horný Hričov, Svederník, Divina, Divinka a Divinka-Lalinok. Publikácia ponúka okrem dôležitých informácií množstvo historických fotografií, ktoré sú pamiatkou na predkov ľudí zo spomínaných obcí.

Autorky knihy, Júlia Marcinová a Soňa Jamečná, obsahom nadväzujú na predošlé publikácie - Čo vŕšok prejdeš, iný kroj nájdeša Z vŕšku do doliny, ktoré mapovali Terchovskú a Rajeckú dolinu. Krst knihy sa konal 19. februára v Kultúrnom dome vo Višňovom s bohatým kultúrnym programom pre verejnosť, v ktorom vystúpili: Roman Bienik z Dolného Hričova, ĽH Ferova Družina zo Žiliny, Višňovanka z Višňového a Fsk Ľubovník zo Žiliny. Za krstného otca si autorky zvolili etnológa Juraja Jakubíka ml., ktorý pochádza z Hvozdnice a aktívne sa venuje predovšetkým hudobnému folklóru oblasti Javorníkov. Podujatie prebiehalo pod moderátorskou taktovkou Zuzany Kmeťovej. Hlavným organizátorom podujatia bolo Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s obcou Višňové. Publikáciu podporil z verených zdrojov Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.

Záujemcovia si môžu knihu zakúpiť v Makovického dome v Žiline – Horný Val 20. Cena: 15 eur.
Kontakt: e-mail: t.č. +421 915 787 299

Mgr. Viktória Svetkovská
Krajské kultúrne stredisko v Žiline
www.krkszilina.sk

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 21.02.2020

Sekcie


Jazykové verzie webstránky