2. JÚN 2015

Výstava zručných stredoškolákov zo Žilinskej župy

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 2. jún 2015

Remeslo má zlaté dno. O tejto ľudovej múdrosti sa môžete presvedčiť aktuálne i v priestoroch foyer Úradu Žilinského samosprávneho kraja. Študenti stredných škôl v pôsobnosti Žilinskej župy tam prezentujú svoje výrobky na Výstave výrobkov stredných odborných škôl. Ponuka je naozaj pestrá, návštevníci tu nájdu širokú paletu predmetov, od bytových doplnkov cez elektroniku, nábytok, až po odevy či zákusky. 
Talent turčianskych študentov zastupuje Stredná priemyselná škola z Martina s výrobkami na CNC strojoch, rovnako i martinská Spojená škola, ktorá ponúka bio-krb a prenosnú elektrickú udiareň. Výrobky ako stvorené do každej kancelárie nájdete v ponuke SOŠ obchodu a služieb Martin a študenti zo SOŠ Turany sa zase pýšia konferenčným stolíkom. Za svojimi šikovnými kolegami z Turca nezaostávajú ani liptovskí študenti. Žiaci zo Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku na výstave prezentujú svoje fotografie, plagáty, bytové doplnky či odev. SOŠ polytechnická sa zase môže pochváliť krbovými súpravami, ozdobnými mrežami a výrobkami zameranými na design a grafické systémy.
Svoju zručnosť, tentoraz však z iného súdka, predvádzajú aj študenti z Horného Považia. Žiaci z Hotelovej akadémie v Žiline predstavia, ako správne vyzerá slávnostne prestretý stôl. Budúci aranžéri zo žilinskej SOŠ podnikania sa zase pochvália svojimi aranžérskymi prácami. V stánku Spojenej školy v Bytčici nájdu návštevníci výstavy figuríny s odevmi, fotografie a modely účesov. Množstvo mladých a talentovaných remeselníkov nám vyrastá i na Orave. Presvedčiť sa o tom možno pri výrobkoch SOŠ obchodu a služieb Dolný Kubín, ktorá vychováva budúcich stolárov. Práve títo majstri vystavujú komody a jedálenský stôl. Budúci cukrári zase vyrastajú na Spojenej škole v Námestove. Ich jedinečné cukrárenské nadanie možno nájsť na výstave v podobe chutných koláčikov a zákuskov. 
Model automatickej práčky, mobilný robot, nápojový automat či autíčko na diaľkové ovládanie. To je len časť predmetov, s ktorými sa prezentujú žiaci Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste. Študenti zo SOŠ drevárskej a stavebnej priniesli na výstavu produkty z dreva a budúci kováči zo SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste sa môžu pochváliť kováčskymi výrobkami. „Teší ma, že medzi mladými ľuďmi sa stále nájdu takí, ktorí študujú na odborných školách. Okrem toho, že sa počas štúdia naučia praktické veci priamo do svojho profesionálneho života, väčšina z nich nemá problém po skončení školy nájsť si uplatnenie vo svojom obore. O ich talente svedčí aj táto výstava, na ktorej prezentujú to, čo im ide najlepšie a čím sa môžu pochváliť,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár.

 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 02.06.2015

Sekcie


Jazykové verzie webstránky