20. apríl 2020

Výsledky testov v Centre sociálnych služieb Ľadoveň

 

 

 

 

 

20.4.2020, Žilina - Výsledky testov na nový koronavírus v Centre sociálnych služieb Ľadoveň v Martine sú negatívne. Otestovaní boli zamestnanci i klienti zariadenia - spolu 167 ľudí .

Testovanie odštartovala správa o ochorení COVID-19 u jednej z pracovníčok zariadenia, ktorá hneď ako začala mierne pokašliavať, ostala doma a na žiadosť riaditeľky sa dala otestovať s pozitívnym výsledkom. V sobotu boli testovaní ďalší pracovníci i klienti centra sociálnych služieb. ,,Výsledky všetkých testov sú negatívne. Je to naozaj dobrá správa. Uvedomujeme si, že klienti v zariadeniach sociálnych služieb patria medzi rizikové skupiny. Často sú v nich klienti vo vyššom veku, prípadne s iným zdravotným znevýhodnením. A preto k tomu pristupujeme maximálne zodpovedne a zariadenia sociálnych služieb boli jedny z prvých zariadení, v ktorých sme prijali prísne hygienické opatrenia," povedala županka Erika Jurinová.

Žilinský samosprávny kraj vybavil zariadenie ochranným materiálom zo Štátnych hmotných rezerv (rukavice, overaly, okuliare) a nakúpil centrálne dezinfekčné prostriedky. Je zabezpečený zvýšený hygienický režim. Priestory celej budovy sa pravidelne dezinfikujú a klientom sa meria teplota dvakrát za deň. Samozrejmosťou je aj meranie teploty všetkým zamestnancov pri vstupe do zariadenia. Zariadenie je od piatku (17.4.) v karanténe, o jej zrušení rozhodne hygienik. ,,Veľká vďaka patrí aj dobrovoľníkom, ktorí nás testovali.
Ich prístup k zamestnancom, ale aj k seniorom bol perfektný. Je to náročný proces najmä v špecializovanom zariadení, niektorí klienti vzhľadom na postihnutie nechápu, čo sa deje a nechceli sme ich rozrušiť. Nakoniec sme to všetko zvládli za jeden deň. Ďakujem aj za promptné vybavenie časti testovacích sád a za pomoc zo Štátnych hmotných rezerv," povedala Monika Bátoryová, riaditeľka CSS Ľadoveň.

V zariadeniach sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj platí už od 1. marca zákaz návštev. Prijatá bola séria opatrení na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Vytvorené boli krízové štáby, ktoré denne monitorujú a usmerňujú klientov i zamestnancov.

Celkovo bolo vykonané testovanie v troch zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK – v CSS Žarec v Čadci, v CSS Likava v Likavke a v CSS Ľadoveň v Martine. Vo všetkých prípadoch boli výsledky na nový koronavírus negatívne.