Víťaznú fašiangovú praženicu si pripravia Vyšnokubínčania

Najkrajšiu fašiangovú masku vytvorili škôlkári z Vyšného Kubína

 

 

 

 

 

 

Sto vajec a päť kilogramov údenín získali pre svojich fašiangovníkov za najkrajšiu fašiangovú masku škôlkari z Vyšného Kubína. Ich kartónový turoň najviac zaujal porotu výtvarnej súťaže Oravského kultúrneho strediska O najkrajšiu fašiangovú masku. „Víťazné dielo má aj pridanú hodnotu – je funkčné, dá sa „obliecť“,“ povedal riaditeľ strediska Miroslav Žabenský.

Do súťaže sa zapojilo štrnásť základných a materských škôl z celej dolnej Oravy. Deti so svojimi učiteľkami vytvorili tradičné zvieracie masky, karnevalové „škrabošky“, i modernejšie, no o to nápaditejšie výtvory. Vyhrať však mohla len jedna maska a tú zhotovili deti z materskej školy vo Vyšnom Kubíne. „Sme nesmierne radi a tešíme sa spolu s našimi deťmi,“ povedal starosta Vyšného Kubína Antonín Zámečník. „Z vajec urobíme praženicu, klobásky a slaninu využijeme na prípravu ďalších špecialít, určite všetko zužitkujeme.“

Účastníci výtvarnej súťaže však neodišli bez odmeny, každá škola a škôlka si odniesla darčekovú tašku plnú výtvarných potrieb a diplom. Vyhodnotenie súťaže a zároveň otvorenie výstavy sa konalo 17. februára v komposesorátnom kaštieli vo Veličnej. Výstava je tam nainštalovaná do 27. februára. Vyvrcholením Dolnooravských fašiangov bude vyhodnotenie ďalšej súťaže O najväčší fašiangový sprievod. Obec, ktorej sa to podarí, získa putovný ozembuch na jeden rok. Do Dolnooravských fašiangov sa zapojili mesto Dolný Kubín, obce Horná Lehota, Veličná, Medzibrodie nad Oravou, Krivá, Kraľovany, Malatiná, Oravský Podzámok, Oravská Poruba, Párnica, Pucov, Vyšný Kubín, Žaškov, Zázrivá, Leštiny.

Dolný Kubín, 19. 2. 2020
Mgr. Alexandra Mikulášová
manažérka pre folklorizmus, PR a médiá
folklor@osvetadk.sk


Spodná navigácia

Aktualizácia: 20.02.2020

Sekcie


Jazykové verzie webstránky