29. september 2017

Víťazmi Župnej kalokagatie opäť Žilinčania

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 29. september 2017

Jedenásty ročník súťaže Župná kalokagatia včera absolvovalo deväť družstiev stredoškolákov pretekajúcich o tradičný župný pohár. Víťazmi sa stali študenti Bilingválneho gymnázia v Žiline, obhajcovia titulu z minulého roka. Celoslovenské kolo s medzinárodnou účasťou organizuje Žilinský samosprávny kraj s cieľom motivovať žiakov prekonať sa zároveň v športových i vedomostných disciplínach. Ako uviedol žilinský župan Juraj Blanár, pod ktorého záštitou súťaž prebiehala, za jedenásť rokov kraj vďaka Župnej kalokagatii zapojil do športu viac ako 5.500 stredoškolákov. „Naším cieľom je, aby žiaci zo stredných škôl odchádzali nielen naplnení vedomosťami po psychickej schránke, ale boli aj aktívnymi mladými ľuďmi. Župná kalokagatia spája obe stránky tohto rozvoja, a preto ma teší, že je o ňu veľký záujem,“ uviedol J. Blanár. Celoslovenské kolo absolvovali okrem piatich slovenských družstiev zo Žilinského, Nitrianskeho, Banskobystrického, Prešovského a Trenčianskeho kraja i hostia z troch českých škôl zo Zlínskeho a Moravskoslezského kraja a tím strednej školy z poľského Malopoľského vojvodstva.

Podľa riaditeľky odboru školstva ŽSK Evy Rovňanovej prekonali súťažiaci počas trojkilometrového behu v teréne sedem jedinečných disciplín. „Strieľali zo vzduchovky, hádzali granátom, určovali azimut, taktiež museli preukázať znalosti zo zdravotnej prípravy i resuscitácie a popri tom testovali svoje vedomosti v oblastiach trestnoprávnej zodpovednosti, dopravy, histórie či práva,“ priblížila E. Rovňanová. Počas súťaže ocenila Žilinská župa aj jednu zo svojich študentiek za záchranu ľudského života. Laura Bombová zo Strednej zdravotníckej školy v Dolnom Kubíne spolu s Karolínou Dobiášovou v máji tohto roka pohotovo zareagovali a na ulici pomohli pri epileptickom záchvate neznámeho dievčaťa. „Na Župnej kalokagatii musia žiaci preukázať aj schopnosť podať prvú pomoc, preto počas posledného kola oceňujeme taktiež výnimočných mladých ľudí, ktorí sa stali svedkami neočakávaných udalostí, kedy museli túto schopnosť využiť i v reálnom živote. Každoročne oceňujeme ich statočnosť a reakciu, vďaka ktorej pomohli niekomu v núdzi,“ zdôraznil predseda ŽSK.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK