Zadávanie ponúk do informačných systémov vo verejnom obstarávaní

Zadávanie ponúk do informačných systémov vo verejnom obstarávaní

 
Základné ukazovatele prímestskej autobusovej dopravy

Základné ukazovatele prímestskej autobusovej dopravy od 1.1.2019

Objednané kilometre

Prepravení cestujúci

Úspora CO2 v kg

 
Mami Oci

Mami Oci

 

13. júl 2017

Viac ako 124-tisíc eur do rozvoja obcí a miest

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 13. júl 2017

Žilinský samosprávny kraj podporil 114 projektových žiadostí v dotačnom programe Regionálny rozvoj v celkovej výške 124.364 eur. Ako informoval predseda ŽSK Juraj Blanár, projekty boli zamerané na zvýšenie kvality života obcí a miest v Žilinskom kraji. „Snažíme sa neustále vytvárať z nášho kraja lepšie miesto pre život. Aj preto sme sa rozhodli pomôcť samosprávam a finančne podporiť projekty, na ktoré im chýba časť financií,“ uviedol J. Blanár. Uchádzať sa o peňažné prostriedky mohli i občianske združenia, neziskové organizácie či záujmové združenia právnických osôb so sídlom v Žilinskom kraji. 

Podľa predsedu ŽSK bola minimálna výška dotácie 500 eur a maximálna 1500 eur s podmienkou spolufinancovania vo výške 20 %. „Prišli nám desiatky výborných nápadov, išlo najmä o úpravy verejných priestranstiev, ako napríklad revitalizácie parkov alebo námestí, mnoho obcí požiadalo i o rekonštrukcie autobusových zastávok a taktiež o financie na vybudovanie a opravy chodníkov. Je to len časť podpory, ktorú môžeme poskytnúť obyvateľom aj mimo našich župných kompetencií,“ doplnil župan s tým, že peniaze schvaľovali predovšetkým komisie v zložení regionálnych poslancov za Kysuce, Oravu, Turiec, Horné Považie a Liptov. 

Kysuckým obciam prispel kraj financiami na 20 projektov. V Lodne, Kysuckom Lieskovci a Krásne nad Kysucou tak napríklad zrekonštruujú autobusové zastávky či vybudujú prístrešok s informačnou tabuľou. Rovnako 20 zámerov podporila župa v Turci. Kvalitnejšie chodníky pribudnú vďaka dotáciám v Diakovej, Brieští či Košťanoch nad Turcom. Liptov mal 23 úspešných žiadateľov. Liptovský Hrádok zo získaných finančných prostriedkov nakúpi smetné koše, ktoré osadí v intraviláne mesta. Liptovská Porúbka zase upraví verejný priestor pri dome smútku a vo Vyšnej Boci zrekonštruujú prístrešok pri minerálnom prameni Vyšnobocký medokýš. Žilinský kraj vyčlenil financie aj pre Horné Považie a jeho 22 projektových návrhov. Obec Dolná Tižina využije získanú dotáciu na výstavbu chodníka a spevnenej plochy, v Ďurčinej obnovia a zabezpečia cestné priechody ponad obecný potok a OZ Združenie na záchranu Lietavského hradu bude môcť pokračovať v starostlivosti o lietavský klenot a sprístupní lepšiu vyhliadku hradu vďaka rekonštrukcii historického schodiska. Najviac podporených projektov, až 29, je z Oravy. Medzi nimi je napríklad i vybudovanie parkoviska pri miestnom kostole v Ťapešove, vznik nového parku v Sedliackej Dubovej či oddychovej zóny na sídlisku Hrady v meste Trstená.

Ide už o tretiu výzvu ŽSK. Prvé dve vyhlásil Žilinský kraj začiatkom roka 2017 a prostredníctvom predložených projektov v nich podporil tak 379 žiadostí zameraných na rozvoj kultúry a športu v Žilinskej župe za 248-tisíc eur. Viac informácií k dotačnému systému a podporeným žiadostiam nájdu záujemcovia na www.zilinskazupa.sk v sekcii Granty a dotácie.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSKSpodná navigácia

Aktualizácia: 13.07.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky