30.január 2020

Väčšinu v žilinskom letisku má oficiálne Žilinský samosprávny kraj

 

 

 

 


29.1.2020, Žilina – Žilinský samosprávny kraj sa stal definitívne majoritným vlastníkom Letiskovej spoločností Žilina (LSZA). Do radov spoločnosti boli zvolení noví členovia predstavenstva či dozornej rady.

 

 

Prevod väčšiny akcií zo štátu na Žilinský samosprávny kraj bol uzavretý 24. januára. Podiel vo výške 65,52% a majetok za viac ako dva milióny eur získala župa za symbolické jedno euro. Majoritný podiel akcií pre župu znamená právo rozhodovať a ovplyvňovať budúcnosť letiska. V súvislosti s prevodom zasadalo v utorok 28.januára na letisku v Dolnom Hričove mimoriadne valné zhromaždenie. Jeho ústrednou témou boli personálne otázky – voľba nových členov predstavenstva a dozornej rady. ,,Náš cieľ naštartovať rozvoj a letecké činnosti už môžeme začať naplno realizovať. Niektoré rokovania s potenciálnymi partnermi sa už uskutočnili, avšak až týmto valným zhromaždením získalo nové vedenie spoločnosti oficiálny mandát konať,“ povedala županka Erika Jurinová.

Novým členom predstavenstva Letiskovej spoločnosti Žilina sa stali nominanti Žilinskej župy Miroslav Hečko a Michal Miškovič. Členmi dozornej rady sú Miroslav Kunsch a Miroslav Bartoš. ,,Odborníkov na leteckú dopravu je na Slovensku veľmi málo. Práve preto sme pri svojich nomináciách stavili na ľudí, ktorí majú s leteckým priemyslom skúsenosti, poznajú jeho problémy a majú reálnu predstavu, čo letisko pre svoj rozvoj potrebuje. Pán Hečko už na žilinskom letisku pôsobil a stojí aj za úspešným rozlietaním popradského letiska. Pán Miškovič je právnik, ktorý má zas na starosti najmä sporovú agendu, čo považujeme za mimoriadne dôležité pre ochranu investícií letiska,“ povedala županka Erika Jurinová. Ministerstvo dopravy SR zastupuje v Letiskovej spoločnosti Žilina jeden člen predstavenstva a traja členovia dozornej rady. Na valnom zhromaždení odvolali jedného člena dozornej rady a ministerstvo nateraz miesto neobsadilo.

Najdôležitejším plánom nových orgánov je rozlietanie letiska. Biznis plán Letiskovej spoločnosti Žilina chce župa predstaviť na najbližšom marcovom zasadnutí Zastupiteľstva ŽSK.


Spodná navigácia

Aktualizácia: 30.01.2020

Sekcie


Jazykové verzie webstránky