V TERCHOVEJ PRETEKALI GAZDOVSKÉ KONE

V Terchovej sa uskutočnil XVII. ročník Pretekov gazdovských koní.

 


„Keď Boh stvoril koňa, povedal mu: „Tebe rovného som nestvoril. Všetky poklady sveta teraz ležia práve medzi tvojimi očami.“ ( Z Koránu)
V sobotu 10. februára 2018 sa v Terchovej uskutočnil XVII. ročník Pretekov gazdovských koní. Pod sochou Juraja Jánošíka sa stretli nielen súťažiaci furmani so svojimi „tátošmi“, ale aj obdivovatelia a milovníci tradícií, koní a krásnej terchovskej prírody. Štrnásť súťažných koníkov sa popasovalo s neľahkými úlohami v troch súťažných disciplínach, a to v pretekoch v rýchlosti a vytrvalosti na 800 m, v ovládateľnosti koňa a zručnosti gazdu a v tretej disciplíne sa z koní stali diváci a sledovali, ako si gazda počína v ich koži. Bola aj štvrtá disciplína samostatne hodnotená disciplína, ktorá sa nepočítala do výsledného hodnotenia a spočívala v ťahaní záťaže na trati dlhej 40 metrov. Základnou zásadou pretekov bolo, že gazda nesmie prinútiť koňa k ťahaniu bičom.
Víťazom v prvej súťažnej disciplíne sa stal kôň Burko, ktorého furmankou je Michaela Ižipová z Turčianskych Teplíc, druhý skončil kôň Rostand s gazdom Pavolom Blaškom z Hričovského Podhradia a tretí kôň Bartek s gazdom Petrom Kitašom zo Žaškova. Disciplínu ťahania saní vyhral gazda Peter Kitaš zo Žaškova. Silákom Terchovej sa stal kôň Elegant, ktorého gazdom je Ján Francisty z Krupiny.
Do ankety o najkrajšieho koňa s postrojom sa zapojili aj diváci a podľa nich sa krásavcom stal kôň Bartek s gazdom Petrom Kitašom zo Žaškova. Podľa odbornej poroty to bol kôň Opus, ktorého gazdom je Pavol Blaško z Hričovského Podhradia. 
Ceny všetkým víťazom odovzdal starosta obce Terchová Jozef Dávidík, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Peter Dobeš, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Milan Laurenčík, prednosta Obecného úradu v Terchovej František Kadaš a riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline Soňa Řeháková.
A keďže preteky boli spojené aj s fašiangovým sprievodom, o dobrú náladu sa postarala hosťujúca dedinská folklórna skupina Kľak z Fačkova. Fašiangové maškary roztancovali prítomných návštevníkov a  boli pozdraviť aj Juraja Jánošíka. Z kopca, kde stojí socha najslávnejšieho slovenského zbojníka, sa rozozneli ich spevy a nejedno oko uprelo na nich svoj pohľad. 
Organizátormi podujatia bola obec Terchová, Miestne kultúrne stredisko v Terchovej, Žilinský samosprávny kraj a Krajské kultúrne stredisko v Žiline.

Anna Lušňáková
manažérka kultúry
Krajské kultúrne stredisko v Žiline
Foto: František Mucha

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 13.02.2018

Sekcie


Jazykové verzie webstránky