12. NOVEMBER 2015

V roku 2015 si čitatelia vypožičali už 1,5 milióna kníh

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 12. november 2015

Žilinský samosprávny kraj prináša obyvateľom Žilinskej župy možnosť získať prístup k takmer 800-tisíc dokumentom v piatich regionálnych knižniciach a ich trinástich pobočkách v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinskej župy. Krajská knižnica v Žiline, Turčianska knižnica v Martine, Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši, Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne a Kysucká knižnica v Čadci zaevidovali v roku 2015 spolu už viac ako 28-tisíc čitateľov, ktorí si od začiatku roku 2015 vypožičali 1,5 milióna kníh a iných dokumentov. „Detských čitateľov máme už 9-tisíc, takmer 15-tisíc zaregistrovaných sú študenti a dospelí a 4-tisíc je seniorov a zdravotne ťažko postihnutých ľudí. Každoročne nám pribúdajú noví členovia, čo nás veľmi teší, a preto sa snažíme v rámci našich možností podporovať rozširovanie knižničného fondu tak, aby bol pre čitateľa stále zaujímavý,“ uviedla vedúca oddelenia kultúry ŽSK Monika Hriníková. Podľa jej slov má najviac dokumentov v databáze Krajská knižnica v Žiline, ktorá koordinuje a poradensky usmerňuje ostatné regionálne knižnice v kraji. Čitatelia si tu počas roka vyzdvihli už viac ako 500-tisíc kníh. Úspech má aj Turčianska knižnica, ktorá svojim členom poskytla 320-tisíc dokumentov. Okolo 200-tisíc kníh ročne požičajú aj ostatné regionálne knižnice v Liptove, Orave a Kysuciach. 
„V dnešnej dobe knižnice už nie sú len miestom pre požičiavanie kníh, ale plnia mnoho ďalších úloh. Organizujú rôznorodé podujatia, vťahujú obyvateľov do verejnej komunity a poskytujú im široké spektrum informácií, vzdelávania a samozrejme, kultúry a sociálneho cítenia. V našom kraji nám záleží na rozvoji tejto oblasti a v tomto roku sme knižniciam prerozdelili do ich rozpočtov viac ako 1,3 milióna eur,“ priblížil predseda ŽSK Juraj Blanár. Zároveň doplnil, že knižnice v pôsobnosti Žilinskej župy získavajú financie aj z vlastnej činnosti a rovnako prostredníctvom grantov a dotácií. Spoločne tak hospodária s celkovou sumou 1,5 mil. eur, ktoré využívajú na nákup nových kníh a dokumentov, organizáciu stoviek podujatí a rekonštrukciu budov a ich okolia. Knižnice v minulosti zaviedli aj novú službu v podobe biblioboxov, ktorá im slúžia pre pohodlnejšie vrátenie kníh. „V prípade že čitatelia nestíhajú vrátiť knihy v rámci otváracích hodín knižnice, jednoducho vhodia dokumenty do biblioboxu. Predchádzajú tak upomienkam a zároveň môže knižnica ponúknuť knihy čo najskôr aj ďalším záujemcom,“ uviedla M. Hriníková. 

V rámci tohtoročných podujatí Krajskej knižnice v Žiline sa najbližšie môžu čitatelia a priaznivci tešiť na prednášku s názvom Paríž, ktorá sa uskutoční pri príležitosti Mesiaca frankofónie v sobotu 28. novembra o 10.30 h. v spojení s prezentáciou kníh o Paríži a Francúzsku. V priestoroch Turčianskej knižnice v Martine začnú 25. novembra o 15.00 h. prvé vianočné prípravy a počas tvorivej dielne pre dospelých Dekoračná guľa si budú môcť účastníci vytvoriť originálnu vianočnú ozdobu. „Do konca novembra odporúčam navštíviť určite aj knižnicu v Liptovskom Mikuláši, kde prebieha celý mesiac Knižničný jarmok s antikvárnym predajom kníh. Pre menších milovníkov kníh je v Dolnom Kubíne pripravená 7. decembra prezentácia novej rozprávkovej knihy Petra Hubu – Kvet šťastia a autorské stretnutie s Jozefom Banášom pre tých starších ponúkne 15. decembra Kysucká knižnica v Čadci,“ informovala vedúca oddelenia kultúry ŽSK.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK 

Spodná navigácia

Aktualizácia: 12.11.2015

Sekcie


Jazykové verzie webstránky