23. máj 2017

V Liptove cestári bojovali aj s povodňami

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Liptov 23. máj 2017

Župní cestári v posledných dňoch intenzívne pracovali na obnove cesty v Demänovskej doline. V apríli odtrhla povodeň na dvoch päťdesiatmetrových úsekoch takmer polovicu vozovky a v ďalších miestach strhla krajnice, čím zničila približne tretinu vozovky. Stav cesty bol skontrolovať žilinský župan Juraj Blanár, ktorý uviedol, že spôsobené škody boli vo výške 150-tisíc eur. „Prírodný živel zničil časť našej cesty a i keď našťastie nešlo o tak veľký rozsah ako pri katastrofe v roku 2014 vo Vrátnej doline, silná búrka zanechala v Demänovej niekoľko zosuvov. Cestári začali s prácami hneď na druhý deň a postupne stabilizovali okolitý terén, aby nedošlo k ďalšiemu podmytiu,“ uviedol predseda ŽSK. Podľa jeho slov sú najhoršie úseky už vyasfaltované a cesta je otvorená tiež pre nákladné vozidlá. „Stále však chýbajú posledné úpravy, v Demänovskej doline ostali po minuloročnej zime i mnohé výtlky, ktoré musíme odstrániť,“ doplnil J. Blanár. V roku 2015 a 2016 investovala župa do obnovy cesty od Demänovej po Demänovskú ľadovú jaskyňu 250-tisíc eur. 

Okrem záchranných prác začala Žilinská župa v Liptove aj s prvými plánovanými rekonštrukciami ciest II. a III. triedy v tomto roku. V najnavštevovanejšom regióne plánuje obnoviť 24 kilometrov vozoviek, do ktorých opráv investuje takmer tri milióny eur. Ako informoval J. Blanár, nový asfalt už cestári položili v piatich úsekoch. „Počasie prialo a zmodernizovať sa nám podarilo cez štyri kilometre ciest. Najväčšie časti boli vo Východnej, pred obcou Prosiek a medzi Liptovskou Teplou a Lúčkami,“ priblížil. Kvalitnejšiu jazdu pripravil kraj aj pre vodičov v obci Liptovské Revúce či medzi Bešeňovou a Potokom. Modernizácie ŽSK stáli zatiaľ približne 300-tisíc eur. 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 24.05.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky