18. február 2016

V Dolnooravskej nemocnici stiahli svoje výpovede všetky sestry

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 18. február 2016

 

Sestry, ktoré podali výpovede v Dolnooravskej nemocnici v Dolnom Kubíne v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, neopustia k 1. marcu 2016 svoje pracovné miesta. V župných nemocniciach Žilinského kraja podalo výpovede spolu 22 sestier z celkového počtu 937 (2,3 %), z čoho 15 z Dolnooravskej NsP sa rozhodlo neopustiť pacientov a zostať v nemocnici aj naďalej. Ako informoval predseda ŽSK Juraj Blanár, práve v župných nemocniciach došlo vďaka vyčleneniu finančných prostriedkov Vládou SR k výraznému zvýšeniu finančného ohodnotenia sestier. „Vo všetkých našich nemocniciach sa mzdy sestier spoločne zvýšili mesačne takmer o 416-tisíc eur, čo je priemerný nárast mzdy približne o 127 eur. Som rád, že sa sestry rozhodli stiahnuť svoje výpovede a naďalej sa budú spolupodieľať na zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti pre oravských pacientov,“ zdôraznil J. Blanár.

Na svojich výpovediach trvá aj naďalej šesť sestier v Hornooravskej nemocnici v Trstenej a jedna v Kysuckej nemocnici v Čadci. Podľa slov žilinského župana by malo byť stiahnutie výpovedí dolnooravských sestier apelom aj pre ostatné sestry župných nemocníc. „Sestry majú stále možnosť svoje výpovede stiahnuť. Verím, že tak aj urobia a nebudú brať do úvahy ani vyhrážky o zaplatení amorálnej a protiprávnej pokuty vo výške 3 300 eur, ktorú podľa rozhodnutia súdu nesmie odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek od sestier vymáhať,“ uzavrel Blanár.

 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK