23. SEPTEMBER 2014

Úspešná letná sezóna v Žilinskom kraji, turistov najviac lákali hrady, múzeá či zaujímavé expozície.

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 23. september 2014 

 

Kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) vyhodnotili uplynulú letnú sezónu. Hrady, múzeá či galérie v kraji lákajú čoraz viac obdivovateľov, čísla návštevnosti v porovnaní s minulým letom sú viac ako pozitívne. Pod ich počet sa podpísalo aj nepriaznivé počasie, keď ľudia namiesto kúpalísk vyhľadávali kultúru a navštívili niektoré zo župných expozícií. „Už tradične je najnavštevovanejšou pamiatkou v kraji Oravský hrad, ktorý počas letných mesiacov navštívilo takmer 95-tisíc turistov, čo je o 9-tisíc viac ako počas minulého leta. Len v mesiaci august si prišlo pozrieť tento skvost našej histórie takmer 50-tisíc ľudí,“ informoval župan Juraj Blanár. Oravské múzeum v Dolnom Kubíne, ktoré okrem Oravského hradu spravuje aj ďalších sedem expozícií, zaznamenalo celkovo až 118 548 návštevníkov, čo je nárast o viac ako 13-tisíc. Je potešujúce, že všetkých osem prevádzok a expozícií Oravského múzea dokázalo počas tohto leta prilákať viac návštevníkov ako vlani. Turistov na Orave tak zaujala aj Hviezdoslavova hájovňa v Oravskej Polhore s letnou návštevnosťou na úrovni takmer 1500 návštevníkov (nárast o 552), Literárne múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne s 1472 návštevníkmi (nárast o 322), Florinov dom v Dolnom Kubíne s 399 návštevníkmi (nárast o 294), Pamätný dom Martina Kukučína v Jasenovej s 1066 návštevníkmi (nárast o 375), Čaplovičova knižnica v Dolnom Kubíne s 529 návštevníkmi (nárast o 350), expozícia Milo Urban s 1322 návštevníkmi (nárast o 484) či Oravská lesná železnica so 17 739 návštevníkmi (nárast o 1804). 
S pozitívnymi ohlasmi zo strany verejnosti sa môže pochváliť aj päť expozícií Považského múzea v Žiline, ktoré v mesiacoch jún – august 2014 prilákalo takmer 46-tisíc návštevníkov, čo je o 5 349 viac ako počas vlaňajšieho leta. „Ako správna sa ukázala investícia rekonštrukcie veže Budatínskeho hradu, ktorý láka záujem verejnosti. Viac ako dvojnásobný nárast návštevnosti hradu je toho jasným dôkazom,“ uviedol J. Blanár. Budatínsky hrad zaznamenal počas minulej letnej sezóny návštevnosť na úrovni 2 377, toto leto to už bolo 5 742 návštevníkov. „V rekonštrukcii tejto národnej kultúrnej pamiatky budeme pokračovať aj vďaka úspešnému čerpaniu eurofondov a sprístupníme aj ďalšie priestory hradu širokej verejnosti,“ doplnil J. Blanár. Okrem Budatínskeho hradu zajal turistov na Hornom Považí aj Hrad Strečno s 27 138 návštevníkmi (nárast o 20), Objekty ľudovej architektúry v Čičmanoch s 6 526 návštevníkmi (nárast o 149) a novootvorené Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach si prišlo počas tohto leta pozrieť 2 362 návštevníkov. Mierny pokles (o 547) oproti minulému letu zaznamenala expozícia Jánošík a Terchová, a to najmä v dôsledku ničivej povodne vo Vrátnej. Expozíciu v Terchovej si prišlo pozrieť 4 083 turistov.
Kultúra a umenie lákali záujem verejnosti aj na Liptove. Liptovské múzeum v Ružomberku, ktoré spravuje celkovo desať expozícii, zaznamenalo návštevnosť na úrovni 87 147 návštevníkov. Najviac, takmer 32-tisíc z nich, navštívilo Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline. Nárast návštevnosti počas tohto leta zaznamenali expozície Čierny Orol v Liptovskom Mikuláši s 2 836 návštevníkmi (nárast o 1 025), Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku s 2 024 návštevníkmi (nárast o 346), Liptovské múzeum v Ružomberku s 2 179 návštevníkmi (nárast o 367) či Hrad Likava s 6 776 návštevníkmi (nárast o 251). Na Kysuciach turisti počas tohto leta najviac vyhľadávali historickú lesnú úvraťovú železničku (26 256 návštevníkov), Skanzen vo Vychylovke (15 742 návštevníkov) či Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou (1 054 návštevníkov). 
„Úspešnú letnú sezónu má za sebou aj päť našich galérii v piatich historických regiónoch, ktoré prilákali spolu viac ako 43-tisíc milovníkov umenia,“ informovala riaditeľka odboru kultúry ŽSK Zuzana Kmeťová. Oravská galéria s tromi expozíciami prilákala počas leta takmer 31-tisíc návštevníkov, z toho až 28 142 navštívilo Slanícky ostrov umenia. V rámci roku Márie Medveckej tiež galéria poskytla bezplatný vstup do Galérie Márie Medveckej v Tvrdošíne. Liptovská galéria P.M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši, ktorá spravuje tri expozície (Liptovskú galériu, Centrum Kolomana Sokola a Galériu J. Hálu vo Važci), privítala 8 297 návštevníkov, čo je nárast o 2 848. Pozitívne čísla v návštevnosti zaznamenala aj Považská galéria umenia v Žiline s 1 380 návštevníkmi (nárast o 539) a Turčianska galéria v Martine s 1 426 návštevníkmi (nárast o 35). Kysucká galéria v Oščadnici prilákala počas mesiacov jún – august spolu 1273 návštevníkov. „Celkovo tak tohtoročnú letnú sezónu môžeme hodnotiť ako úspešnú, aj keď stále je čo zlepšovať,“ dodala na záver Z. Kmeťov

 

Mgr. Hana Sahulčíková
hovorkyňa ŽSK