7. AUGUST 2014

Úrad ŽSK rozvoňali kvety

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 7. august 2014

 

Postaral sa o to klub Gladiola Martin, ktorý v priestoroch foyer organizuje v dňoch 7. – 8. augusta medzinárodnú výstavu gladiol a dálií. V centre Žiliny bude pritom klub vystavovať svoje kvety po prvý krát.

Návštevníci, ktorých kroky zavítajú na Komenského ulicu v Žiline, si odnesú nevšedný zážitok z krásy novovyšľachtených gladiol z celého sveta za účasti popredných vystavovateľov a šľachtiteľov zo Slovenska, Čiech a Poľska, ktorí zase predstavia stovky najkrajších georgín poľského a svetového šľachtenia. Tieto krásne kvety budú obkolesené v náručí množstva skvelých a pestrých aranžmánov vytvorených špičkovými slovenskými a poľskými aranžérkami a floristkami. Približne 600 kusov gladiol pôvodom z celého sveta- úžasných tvarov a farieb predstavia členovia spolku Gladiola Martin a českého Gladirisu. Každý milovník týchto kvetov si tu určite príde na svoje. „Nájdete tu gladioly najkrajšie od miniatúr až po obrovské , malokveté, veľkokveté, zriasené, čipkované, voskové, voňavé, exotické a to v celom farebnom spektre od snehovobielych cez modré, hnedé, zelené až po čierne. Zvláštnu pozornosť bude tvoriť nová trieda gladiol žíhaných- šumrovaných, ktoré neboli vytvorené klasickým krížením, ale ožiarením sadby. Vôbec po prvý krát potešia oči žilinských a ďalších návštevníkov tejto jedinečnej výstavy,“ uviedol Peter Lelek z martinského klubu Gladiola.
Garanciou kvality výstavy sú ľudia, ktorí gladioly pestujú, šľachtia a vystavujú už viac ako tridsať rokov. Najmä členovia Gladiola Martin úspešne reprezentujú Slovensko svojimi výpestkami, ale najmä vlastným slovenským novošľachtením, ktoré je známe takmer po celom svete.
Výstava začína vo štvrtok od deviatej hodiny a potrvá v tento deň až do 18:00 hod. V piatok bude pokračovať opäť od rána 9:00 hod. a svoje brány zatvorí o 16-tej hodine. Záujemcovia, ktorí si budú chcieť zakúpiť vystavené exponáty za symbolickú cenu, môžu tak urobiť po skončení výstavy v piatok. Počas oboch dní si budú môcť milovníci týchto okrasných kvetov objednať sadivo.

 

Mgr. Peter Kubica
riaditeľ
odbor informácií a zahraničných vzťahov