1. marec 2017

Týždeň slovenských knižníc ponúkne podujatia pre deti i dospelých

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 1. marec 2017

Od 13. marca začína na celom Slovensku už 18. ročník Týždňa slovenských knižníc, ktorého cieľom je pozitívne zviditeľniť knižnice ako významné kultúrne a vzdelávacie inštitúcie. „Knižnice v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja sa rovnako zapoja do tejto jedinečnej aktivity a prinesú čitateľom mnoho rozmanitých podujatí, ktoré oslovia všetky vekové kategórie. Knižnice na celom svete a taktiež u nás, v Žilinskej župe, sú dnes už modernými miestami, ktoré spájajú ľudí, rozvíjajú naše obce, mestá a regióny, a preto chceme aj takýmto spôsobom do nich prilákať čo najviac záujemcov,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.

Ako informovala riaditeľka odboru kultúry Miroslava Ševčíková-Šumská, od pondelka do piatka (13. - 17. 3.) si župné knižnice pripravili spektrum zaujímavých, poučných i zábavných podujatí pre deti, žiakov, študentov, dospelých a seniorov. Oravská knižnica v Dolnom Kubíne začne týždeň slávnostným zápisom žiakov prvých ročníkov základných škôl, ktorých pasuje za rytierov pekného slova. Bezplatný zápis tu budú môcť získať aj ostatní návštevníci, ktorí v piatok zavítajú do oddelenia beletrie. „Zadarmo sa čitatelia zaregistrujú tiež v Kysuckej knižnici v Čadci a rovnako deti do 15 rokov v našej Krajskej knižnici v Žiline,“ doplnila riaditeľka odboru kultúry ŽSK.

Výnimočnú besedu zorganizuje vo štvrtok Kysucká knižnica v Čadci. Od 16-tej ponúkne popoludňajšiu prezentáciu knihy Cesta do Santiaga priamo s autorkou Libou Chiarou Hladekovou, ktorá  pešo putovala po Svätojakubskej ceste viac ako 800 kilometrov do Santiaga de Compostela. „Deti sa zase môžu tešiť na hudobno-dramatické podujatie pod názvom Ježko v priestoroch Krajskej knižnice v Žiline 16. marca o 9.30 h. V tento deň bude knižnica otvorená pre všetkých záujemcov, ktorí ju môžu navštíviť počas Dňa otvorených dverí,“ dodala M. Ševčíková-Šumská s tým, že okrem toho v stredu vyrazí do ulíc Žiliny aj takzvaná Knižničná hliadka. Bezplatným zápisným odmení každého, koho „pristihne“ pri čítaní. Návštevníkov Liptovskej knižnice v Liptovskom Mikuláši zase čaká počas celého týždňa knižničný jarmok s antikvárnym predajom kníh. Ako ďalej dodala riaditeľka odboru kultúry ŽSK, inšpiratívna bude i beseda s Annou Šmelkovou, ktorá vo štvrtok odhalí pôvod názvov ulíc, námestí a parkov v hlavnom meste Liptova. 

Súčasne s Týždňom slovenských knižníc prebehne aj medzinárodný Týždeň mozgu. Niektoré aktivity sa tak špecializujú práve na trénovanie pamäti. „Na posilňovanie pozornosti a koncentrácie sa upriami napríklad utorkový kurz pre seniorov v Oravskej knižnici alebo piatkový tréning pamäti pre seniorov v Turčianskej knižnici v Martine,“ priblížila M. Ševčíková-Šumská. V Martine bude medzi zaujímavé podujatia patriť tiež pondelkové udeľovanie čestného členstva knižnice či muzikálové hudobné popoludnie v utorok 14. marca od 15-tej hodiny.

 „Všetkých pozývame do našich knižníc, aby využili skvelé možnosti, ktoré prinesie Týždeň slovenských knižníc a verím, že tieto dni okrem inšpirácie, zábavy a nových znalostí prinesú i mnoho nových zanietených čitateľov,“ uzavrel žilinský župan.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 01.03.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky