22. JANUÁR 2015

To najlepšie z cykloturistiky a turistiky v Žilinskom kraji

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 22. január 2015 

 

Žilinská župa na medzinárodnom veľtrhu cestovného ruchu 

Koncom januára otvorí po roku opäť svoje brány medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave. Ani tento rok na ňom nebude chýbať Žilinská župa, ktorá predstaví to najlepšie z oblasti turistiky a cykloturistiky. Návštevníci stánku Krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinský turistický kraj si v dňoch od 29. januára do 1. februára 2015 nájdu hodnotné informácie, zaujímavý program a širokú paletu produktov z oblasti cestovného ruchu. Počas celého veľtrhu bude v stánku pripravený zaujímavý interaktívny program, záujemcovia sa môžu tešiť na prezentáciu tradičných remesiel, ľudovej hudby a na ochutnávku regionálnych špecialít. Najmenší návštevníci si prídu na svoje cez víkend, počas ktorého na nich čakajú zaujímavé súťaže a hry. „Účasť Žilinského samosprávneho kraja na tomto významnom veľtrhu cestovného ruchu je jedným zo spôsobov ako zviditeľniť jeho krásy a turistický potenciál a priblížiť ho tak všetkým návštevníkom,“ konštatoval žilinský župan Juraj Blanár. 
V regiónoch Žilinského kraja je stále čo objavovať. Svedčí o tom i fakt, že nie každý kút Slovenska sa môže pochváliť toľkými prvenstvami, aké drží Žilinská župa. Má najnavštevovanejší hrad – Oravský hrad, najvyšší počet kilometrov cyklotrás na území Slovenska, najznámejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka, najkrajšie hory, množstvo wellness zariadení, najlepšie bryndzové halušky a veľa regionálnych atrakcií a zaujímavostí.
Rozvoj cestovného ruchu, predovšetkým zimných športov, horskej turistiky a cykloturistiky umožňujú prírodné danosti Žilinského kraja. Už od roku 2012 prevádzkuje župa lyžiarsku bežeckú Beskydsko - Javornícku magistrálu. Ak bude počasie priať, prvý februárový víkend plánuje uskutočniť prechod magistrálou, ktorý každoročne symbolicky odštartuje zimnú lyžiarsko-bežeckú sezónu. Na svoje si tu však prídu i cyklisti. Každý región Žilinského kraja sa môže popýšiť jedinečnými cyklotrasami. Svoj „vlastný“ cyklochodník Bikekia spravuje i župa. Vlani sa jej podarilo vyasfaltovať časť tejto cyklotrasy, ktorá spája Hrad Strečno s Budatínskym hradom, a v tomto roku plánuje s asfaltáciou tejto obľúbenej cyklocesty pokračovať.