Detský čitateľský maratón s názvom Čítajme si...,

Rekord nepadol, ale čítalo sa s úsmevom

 

 

 

 

Čadca (11.jún 2018) - Pre myseľ je čítanie tým, čím cvičenie pre telo", a aký by to bol rok, keby sa v Kysuckej knižnici necvičilo? Pýtate sa o čom to hovoríme? Predsa o obľúbených podujatiach, ktoré sa na Slovensku každoročne organizujú na podporu čítania. 

Kysucká knižnica v Čadci (ďalej len „knižnica“) v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja sa i tento rok bez váhania a s radosťou zapojila do aktivít, v ktorých sa zdôrazňuje myšlienka spojiť čítanie s priateľstvom, úsilím a vzájomným porozumením. Detský čitateľský maratón s názvom Čítajme si..., prerástol do celoslovenskej aktivity, ktorej hlavným organizátorom a iniciátorom je Linka detskej istoty pri Slovenskom výbore UNICEF v Bratislave. V roku 2018 zaznamenalo podujatie svoj 11. ročník. V Čadci sa opäť čítalo na dvoch stanovištiach - v Základnej škole M. R. Štefánika v Čadci a tradičné čítanie pri fontáne vystriedal priestor letnej čitárne v knižnici. Úvodného otvorenia sa ujal zástupca primátora Mesta Čadca Jaroslav Velička a zástupkyňa riaditeľky Kysuckej knižnice v Čadci, Ľubka Lašová. Čítanie detí pod slnečníkmi prebiehalo v príjemnej atmosfére a vtipnej nálade. Do maratónu sa zapojilo 443 žiakov základných škôl. Oficiálny počet detí, ktoré 30.5.2018 na Slovensku čítali, je 38 853. Hoci sa minuloročný rekord nepretržitého šesťhodinového čítania prekonať nepodarilo, úsilie všetkých detí a spoluprácu jednotlivých organizácií treba oceniť. Na čitateľský maratón čítania nadviazal v dňoch 4. až 8. júna 2018 týždeň čítania dospelých deťom v rámci projektu Celé Slovensko číta deťom. Táto aktivita vyzdvihuje hlavnú myšlienku projektu "čítajme deťom 20 minút denne". Patronát nad podujatím prevzal prezident SR Andrej Kiska.

Štvrtý Týždeň čítania deťom otvoril s rozprávkou Kubulo a Kubo Kubikulo primátor Mesta Čadca Milan Gura. Na knihu z chlapčenských liet si s úsmevom zaspomínal pri minuloročnom stretnutí, a keďže radosť treba rozdávať vždy keď je to možné, veríme, že čítaním zabudnutých príbehov sa aj jeho deťom naklonená duša rozveselila. Pán primátor si vďaka všetečným otázkam zaspomínal aj na ďalšie knihy zo svojho detstva, na obdobie svojich štúdií, prezradil ako rád trávi voľný čas, že radosť mu robí bicyklovanie a psia slečna Jessie. Deťom zase urobila radosť informácia o bohatom programe v meste Čadca počas letných prázdnin, a hlavne to, že si mohli vyskúšať skutočný rozhovor do kamery.
V stredu medzi deti zavítala vždy usmievavá ochotnícka herečka a režisérka Katka Janesová. "Rozprávky utáranej myšky. Ako sa myš na Šeherezádu hrala, aby si na nej mačka nepochutnala", predstavila obecenstvu originálnym spôsobom. Duša herečky sa v nej nezaprela, a jej divadelne stvárnený prednes príbehu počúvali so zatajeným dychom nielen deti, ale aj pani učiteľky. Aj Katka v nasledujúcich dialógoch prezradila o sebe drobné perličky. Zaspomínala si na svoje detstvo, aký bol jej obľúbený a neobľúbený predmet v škole, ktorá divadelná úloha bola pre ňu prvá a ktorá nezabudnuteľná. Podelila sa s deťmi aj o svoju tajnú túžbu mať raz doma mačiatko a pokojne aj viacej, keďže jej veľkou záľubou je starostlivosť o zvieratká. 
Cyklus podujatí uzavrelo tak ako minulý rok piatkové večerné čítanie. Veselý moderátor a vedúci záujmových krúžkov CVČ Čadca, Radko Nekoranec, vie čo na deti platí. Najskôr ich rozosmial veselým príbehom o tom "Ako sa chcel vlk-tĺk oženiť", ich radosť sa však vystupňovala, ako inak, šantivou diskotékou počas "Najlepšej knižnej párty". Večer bol naplnený aj dobrodružným pátraním. Len umné hlavičky mohli odkryť literárne tajomstvá, ktoré sa v jednotlivých indíciách ukrývali na rôznych miestach knižnice. Tety knihovníčky pre deti pripravili i ďalšie napínavé úlohy, na konci ktorých stála samozrejme zaslúžená odmena. O zábavu bolo veru dobre postarané. 
Týždeň ubehol ani voda. Nebol len o čítaní, bol o príjemných zážitkoch, spoznávaní zaujímavých osobností nášho mesta a vzájomnej spolupatričnosti. Dospelí boli kedysi deťmi, deti vyrastú a stanú sa z nich „dospeláci". Práve kniha môže byť tým magickým prostriedkom - mostom, aby sa ich svety opäť prepojili, aby sa tešili zo spoločných chvíľ. Nezabúdajme na to, nezabúdajme tešiť tie deti v nás, ale aj tie skutočné v našej blízkosti. O príťažlivom týždni sa priaznivo vyjadrila i pracovníčka knižnice Helena Pagáčová: „Teší ma stály záujem detí o čítanie a knižnicu, aj keď ich pozornosť dnes ovplyvňujú aj iné média. Knihu však nemožno ničím nahradiť a hlasné čítanie rozvíja detskú fantáziu, estetické cítenie a kreativitu nenahraditeľným spôsobom. Spoločné čítanie upevňuje rodinné a medziľudské vzťahy. Veľmi oceňujem i ústretovosť vedenia nášho mesta a ochotu pána primátora zúčastňovať sa na kultúrnych podujatiach knižnice. Deti sú naša budúcnosť, preto im treba venovať náš čas, naše vedomosti a skúsenosti a všetku našu pozornosť.“
Za milé stretnutia pri čítaniach patrí našim hosťom, pani učiteľkám a zúčastneným deťom veľké ďakujem. Tešíme sa na osobné stretnutia na ďalších podujatiach v Kysuckej knižnici v Čadci.

 

 

KK

Mgr. Miroslava Barancová
Kysucká knižnica v Čadci
Ul. 17. novembra 1258
02201 Čadca
LATITUDE 49°26'12,154"N
LONGITUDE 18°47'5,862"E

 

 

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 13.06.2018

Sekcie


Jazykové verzie webstránky