1. august 2016

Tisícky ľudí prišli otvoriť Budatínsky hrad

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 1. august 2016

Okolo 5-tisíc návštevníkov zavítalo v poslednú júlovú nedeľu na veľkolepé otvorenie Budatínskeho hradu. Po desiatich rokoch sprístupnila Žilinská župa, ako vlastník hradu, vnútorné priestory jednej z najstarších architektonických pamiatok na území hlavného mesta Žilinského kraja. „Podarilo sa nám obnoviť ďalšiu časť našej národnej kultúrnej pamiatky Budatínskeho hradu a vytvoriť tak jedinečný priestor pre expozície Považského múzea v Žiline v župnej pôsobnosti. Po tom, ako sme od roku 2009 zrekonštruovali Budatínsky park, hradnú vežu a jej fasádu, pre návštevníkov sme dnes otvorili aj hradnú kaplnku a samotný Budatínsky hrad,“ informoval na slávnostnom podujatí predseda ŽSK Juraj Blanár. Podľa jeho slov opravila župa druhé a tretie hradné podlažie, ktoré milovníkom histórie odhalí kabinet kuriozít, artefakty spojené s dejinami mesta Žilina, dobový nábytok, exponáty viažuce sa na rekonštrukciu hradu, obrazy či mnoho ďalších zaujímavostí. Riaditeľka Považského múzea v Žiline (PMZA) Zuzana Kmeťová zároveň doplnila, na čo sa môžu záujemcovia tešiť najviac: „Vytvorili sme tu nový priestor pre ľudí a s radosťou môžem povedať, že v hrade sme sprístupnili aj jedinečnú a dlhoočakávanú expozíciu drotárstva.“ Počas prác sa obnovilo takmer tisíc metrov štvorcových, zrealizovali sa nové podlahy, výmena okien a dverí, elektroinštalácia, ústredné kúrenie, vetranie, klimatizácia a zreštaurovali sa všetky omietky. „Celá rekonštrukcia bola vo výške viac ako milión eur a podarilo sa nám ju zrealizovať prostredníctvom eurofondov a našich zdrojov,“ priblížil žilinský župan. 

„Novú tvár získala rovnako aj baroková kaplnka z roku 1745. Je klenotom nášho areálu a ponúkne nielen sakrálne umenie, ale taktiež virtuálnu prehliadku, ktorá umožní aj imobilným záujemcom absolvovať pomyselnú návštevu hradu, veže a okolia,“ dodala ďalej Z. Kmeťová. Župa spolu s Nórskym finančným mechanizmom investovala do premeny hradnej kaplnky 522-tisíc eur. „Podľa zachovaných originálov sme zrekonštruovali dvere, vybudovali sme bezbariérový prístup, osadili novú dlažbu a zreštaurovali pôvodné výmaľby na stenách. Vymenené boli tiež okná, vznikla prezentačná miestnosť s virtuálnou prehliadkou, pribudli nové rozvody, vykurovanie, vzduchotechnika, zabezpečovací systém, zrepasovalo sa pôvodné točité schodisko, kaplnka získala úplne novú strechu a zrekonštruované boli zároveň i vonkajšie omietky,“ informovala riaditeľka PMZA.

Ako priblížila zástupkyňa Nórskeho veľvyslanectva na Slovensku Eva Gašperanová, oprava Budatínskeho hradu sa uskutočnila v rámci druhého obdobia nórskych fondov, kedy prišlo na Slovensko 80 mil. eur, z ktorých až 12 mil. eur bolo určených na obnovu kultúrnych pamiatok. „V rámci tohto objemu máme 21 pamiatok na území Slovenska a teší ma, že jednou z nich je tak krásny priestor, ako je Budatínsky hrad, ktorý sa po dlhých rokoch otvoril pre verejnosť. Je to miesto, ktoré žije a je prirodzene navštevované,“ uviedla E. Gašperanová.

Podľa slov žilinského župana je v Budatínskom hrade však stále čo robiť. „Ostáva nám zrekonštruovať a dobudovať hospodársku budovu, ďalšie podlažia hradu i nádvorie. Zatiaľ sme tu investovali už takmer päť mil. eur a na dokončenie nám chýbajú ešte okolo dva mil. eur,“ priblížil J. Blanár. Z vlastného rozpočtu chce ŽSK dokončiť obnovy omietok južnej časti hradu a následne pokračovať v oprave severnej strany. Župan verí, že rekonštrukcia Budatínskeho hradu priláka postupne čoraz viac návštevníkov.

Celú fotogalériu nájdete na našom Facebooku.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSKSpodná navigácia

Aktualizácia: 01.08.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky