24. február 2017

Spolupráca s Juhomoravským krajom bude pokračovať

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 24. február 2017

Potvrdili to na dnešnom pracovnom stretnutí predstavitelia Žilinského a Juhomoravského kraja. Novozvolený hejtman JMK Bohumil Šimek uvítal možnosť návštevy Žilinskej župy a diskusiu o spoločných témach. Ako informoval predseda ŽSK Juraj Blanár, s českou delegáciou prebrali predovšetkým otázky týkajúce sa dopravy, zdravotníctva a školstva. „Hovorili sme o témach, ktoré sú v našich krajoch citlivo vnímané a v ktorých sa vyskytuje najviac problémov. Ide najmä o rozvoj dopravnej infraštruktúry, kde sme obaja vlastníkmi ciest II. a III. triedy a musíme sa vysporiadať s veľkým modernizačným dlhom, ktorý sme spolu s komunikáciami zdedili,“ zdôraznil žilinský župan. Podľa jeho slov je preto správne, aby kraje pokračovali vo vzájomných pracovných stážach. „Naši odborníci navštívia Juhomoravský kraj, kde načerpajú nové poznatky a rovnako túto stáž ponúkneme aj partnerským odborníkom z Česka,“ uviedol s tým, že stáže sú účinnou pomocou pre prekonanie spoločných problémov, ktoré jeden z partnerov už vyriešil a môže svoje know-how ponúknuť ďalej. „Ide napríklad aj o zavedenie Integrovaného dopravného systému, ktorý v našom kraji práve uvádzame do života v spolupráci s krajským mestom. My stojíme na začiatku a v Juhomoravskom kraji majú s integrovanou dopravou bohaté skúsenosti, keďže u nich funguje ako jeden z najlepších dopravných systémov v Česku,“ dodal J. Blanár.

Hejtman JMK okrem iného vyzdvihol i otvorenosť, jedinečné nápady a úspechy v realizácii európskych projektov Žilinskej župy. „Musím povedať, že niektoré veci sme závideli, v niektorých veciach sme boli inšpirovaní a niektoré zase môžeme ponúknuť my. Náš kraj má popredné miesto napríklad v oblasti cestovného ruchu, známe sú naše cyklotrasy, vínne oblasti či unikátne pamiatky, ktoré pomáhajú zaujať a prilákať turistov,“ priblížil B. Šimek s tým, že JMK je rovnako ako ŽSK druhým najnavštevovanejším krajom v republike.

Žilinský kraj úspešne spolupracuje s Juhomoravským krajom na významnom projekte Cyrilo-metodskej cesty. Projekt bol podaný prostredníctvom slovensko-českej cezhraničnej spolupráce v rámci eurofondov. Pútnická cesta sv. Cyrila a Metoda by mala mať na území ŽSK 80 kilometrov a jej cieľom bude pomáhať rozvíjať cirkevnú turistiku v slovensko-moravskom pohraničí. Župa udržiava s Juhomoravským krajom partnerstvo aj počas každoročne organizovanej medzinárodnej športovo-vedomostnej súťaže Župná kalokagatia, na ktorej sa minulý rok okrem slovenských stredných škôl zúčastnili aj študenti z Gymnázia tř. Kpt. Jaroše z Brna v pôsobnosti JMK.

 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 27.02.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky