16. November 2015

Schválili nové investície pre regióny Žilinského kraja

 

 Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 16. november 2015

Na novembrovom 13. zasadnutí Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja schválili poslanci pre tento rok poslednú, a to už štvrtú úpravu rozpočtu. V oblasti zdravotníctva, dopravy, kultúry, vzdelávania a sociálneho zabezpečenia tak opäť pribudnú regiónom Kysuce, Turiec, Liptov, Orava a Horné Považie nové investície. „Zariadenia v našej zriaďovateľskej pôsobnosti môžu aj vďaka dnešnej schválenej zmene rozpočtu pokračovať v ďalších rekonštrukciách či nákupoch moderných zariadení. Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši sa podarilo obstarať potrebné zdravotnícke prístroje za nižšie ceny, ako predpokladala, a preto bolo potrebné odsúhlasiť presun ušetrených finančných prostriedkov. Viac ako 22-tisíc eur bude vďaka výhodnému obstarávaniu použitých na nákup jedenástich špeciálnych monitorov vitálnych funkcií,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. Podľa jeho slov sú monitory vybavené centrálnou monitorovacou jednotkou a súčasťou investície bude následne i nákup alarmu merania teplôt mrazničiek na plazmu. Ako ďalej informovala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková, rovnako Kysucká nemocnica v Čadci získa vďaka úprave rozpočtu finančné prostriedky pre novú prístrojovú techniku. V rámci momentálne prebiehajúcej modernizácie chirurgických operačných sál je na nákup prístrojov vyčlenená prvá investícia vo výške 30-tisíc eur.

V regióne Orava sa zmeny rozpočtu dotkli aj Centra sociálnych služieb Orava v Tvrdošíne. Rekonštrukcia hygienických zariadení si vyžiada 15-tisíc eur, vďaka ktorým bude zariadenie poskytovať klientom služby v kvalitnejšom a pohodlnejšom prostredí. Stavebné úpravy zrealizuje tiež Krajské kultúrne stredisko v Žiline. Podľa slov vedúcej oddelenia kultúry ŽSK Moniky Hriníkovej bolo schválenie prostriedkov vo výške 40-tisíc eur potrebné pre rekonštrukciu elektrických rozvodov v budove národnej kultúrnej pamiatky Makovického domu v Žiline. „Pre oblasť kultúry sme v poslednej úprave rozpočtu vyčlenili aj 2 500 eur pre Turčiansku knižnicu v Martine na nákup knižničného fondu. Rovnako Turčianska galéria v Martine dostane 3-tisíc eur pre zakúpenie nových umeleckých diel, ktoré obohatia jej cenné zbierky,“ uzavrela M. Hriníková.
Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK