S knihou v ruke za dobrodružstvom

Kysucká knižnica v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja zorganizovala pre svojich šikovných detských čitateľov už 6. ročník obľúbeného tábora Knihuľko.
Leto je úžasným obdobím. Dospelým ponúka vytúžený čas oddychu, dovoleniek a načerpania novej energie, deti zase dostávajú priestor na prázdninové huncútstva a kopec zaujímavých výletov. A čo tak vydať sa za dobrodružstvom s knihou v ruke? Kysucká knižnica v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja zorganizovala pre svojich šikovných detských čitateľov už 6. ročník obľúbeného tábora Knihuľko. Letný tábor malých knihovníkov, ktorý absolvoval svoju dobrodružnú výpravu v dňoch 30.7. - 3.8.2018, z verejných finančných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a spolufinancovanie zabezpečil Žilinský samosprávny kraj. 
Letný tábor s celotýždenným programom zvýrazňuje myšlienku spoznávania ľudovej kultúry a historických hodnôt, ako aj krásu a um našich starých otcov a materí. Malí cestovatelia a tety knihovníčky mohli práve vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia a spolufinancovaniu Žilinského samosprávneho kraja preskúmať kultúrne pamiatky, prírodné krásy a zákutia slovenských miest a obcí aj mimo regiónu Kysúc.
V prvý deň tábora Knihuľko sa skupina malých literárnych nadšencov v oranžových šiltovkách vypravila do rázovitej obce Čičmany, ktorá je vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu. Dedinka ležiaca v Strážovských vrchoch ponúka expozície, ktoré sprítomňujú život našich predkov a vďaka špecifickým bielym obrazcom na domčekoch vyniká svojou jedinečnosťou. Lektorka oboznámila deti s históriou obce a tradičnými remeslami, ktoré sa dedili z generácie na generáciu. Súčasťou bola i prehliadka dobových fotografií, predmetov, odevov či mincí. Po zážitkovom čítaní povesti „Ako Turoň Čičmany pred Turkami ochránil“ sa ďalšou zastávkou stal unikátny drevený betlehem v Rajeckej Lesnej a výprava neobišla ani liečivý minerálny prameň sv. Františka, ale aj kostol zasvätený Narodeniu panny Márie z roku 1866.
Témou druhého dňa bol náš rodný kraj Kysuce. Slniečkové ráno spríjemnila v knižnici beseda s kysuckým spisovateľom a autorom povestí Jozefom Marcom, ktorý zaujal deti nielen rozprávaním o zozbieraných miestnych poverách, ale prezradil i zaujímavosti o dávnom zbojníckom živote na horných Kysuciach. Návšteva Kysuckého múzea v Čadci doplnila obraz o živote kysuckého ľudu, ktorý deti kreatívne stvárnili vo výtvarnej dielni zameranej na tvorbu tradičnej kysuckej dedinky. Odvážni Knihuľkovia svoje výtvarné nadanie prejavili aj pri svojich zápiskoch do denníka malého výletníka.
Tretí deň sa malí bádatelia vydali vlakom do krajského mesta Žilina odhaliť tajomstvá ukrývajúce sa za múrmi hradu na Váhu. Prvou zastávkou bol teda Budatín. Všetkým sa ponúkol úžasný pohľad na veľkoleposť a temné zákutia chodieb tohto krásneho vodného hradu.Pani lektorka nezabudla zvedavej skupine rozpovedať i najznámejšiu povesť o krásnej Kataríne, ktorú dal otec zamurovať do stien hradu pre zakázanú lásku. Deti si príbeh neskôr prečítali v hradnej záhrade. S heslom "Knihu hľadám všade" sa vybrali výletníci navštíviť Krajskú knižnicu v Žiline, kde si prezreli detské oddelenie a našli i svoje obľúbené knižky. V ďalšom putovaní cez rozprávkovo – náučný okruh mestom Žilina cestovateľov sprevádzala svojim napínavým rozprávaním víla Klementínka. Tá mala popri mnohých zaujímavostiach o živote miestneho ľudu, vo vrecku ukrytú i hŕbu povestí viažucich sa k mestu, ktorého historické jadro je od roku 1987 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.
Štvrtý deň Knihuľkovia putovali krajom Jánošíka. Ešte z rána, plní energie, absolvovali výstup na rozhľadňu Terchovské srdce, ktorá im ponúkla prekrásne výhľady na panorámu okolia. Zvedavci si počas cesty na vrchol mohli prečítať i zaujímavé informácie o faune, flóre a ochrane pohoria Malá Fatra. Neskôr zavítali do Obecnej knižnice Terchová, kde im milá pani knihovníčka porozprávala o službách, ktoré čitateľom ponúkajú, ale i o tom, že u nich v knižnici zastal čas, pretože ešte stále pracujú bez počítača. Na salaši im bača porozprával o tradičnom pastierskom remesle, deti si prezreli zvieratká, ktoré salaš obývajú a o tom, že medveď nemusí byť len zlým návštevníkom salaša, sa dozvedeli z príbehu „Ako sa Kubko a Maťko s medveďom skamarátili“.
V posledný, piaty deň, ostali výletníci opäť verní čarovným zákutiam mesta Čadca. Počas celého táborového týždňa a jeho programovom napĺňaní sa postupne dozvedali, že Remeslo má zlaté dno. Presvedčiť deti o tejto pravde prišla ilektorka Ľubka Kullová. Tá im počas tvorivej dielne odhalila kúsok z tradičného remesla slovenských drotárov. Život drotárov zachytáva i kniha Džarkovia, ktorej príbehy zazneli pri čítaní medzi stromami na Šeríkovom okruhu. Posledné kroky zaviedli cestovateľov tábora Knihuľko naspäť do knižnice, kde si vtipnou dramatizáciou kysuckej povesti spríjemnili záver skvelého týždňa. "Sme veľmi radi, že 6. ročník literárneho tábora Knihuľko bol rovnako úspešný ako tie predošlé. Dojmy a príjemné zážitky ostali určite nie len v deťoch, ale aj v nás. Slovensko je krajina, ktorú treba objavovať, a ktorá má čo ponúknuť - bohatú históriu, krásnu prírodu...Poďakovať by sme sa chceli aj Martinke Piteľovej, ktorá nám celý týždeň pomáhala svojimi nápadmi, s výtvarnými realizáciami a dohľadom nad deťmi. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník." dopĺňa s úsmevom za kolektív knihovníčka z detského úseku Petronela Gavenčiaková.

KK
Mgr. Miroslava Barancová 
Kysucká knižnica v Čadci 
Ul. 17. novembra 1258
02201 Čadca
LATITUDE 49°26'12,154"N LONGITUDE 18°47'5,862"


Spodná navigácia

Aktualizácia: 08.08.2018

Sekcie


Jazykové verzie webstránky