8. SEPTEMBER 2014

Rytierske výpravy sa blížia k svojmu záveru

 
Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 8. september 2014 

 

V máji tohto roka spustila Žilinská župa sériu podujatí pod názvom Rytierske výpravy 2014. Nadviazala tak na predchádzajúci úspešný projekt Templárskych ciest, ktorý prebiehal v rokoch 2012-2013 a bol spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. V rámci neho bolo zorganizovaných 10 podujatí s templárskou tematikou konajúcich sa v piatich vzácnych historických pamiatkach v každom regióne Žilinského kraja. Návštevnosť unikátnych predstavení počas trvania projektu dosiahla úroveň takmer 15 tisíc návštevníkov a presvedčila, že historická téma spojená s atraktívnym programom je tou správnou voľbou trávenia voľného času pre rôzne vekové kategórie. Zatiaľ čo v roku 2012 zaujali templárske výpravy 6640 návštevníkov, v roku 2013 to bolo až 8000 milovníkov histórie. 
Napriek formálnemu ukončeniu projektu ešte v roku 2013 sa samospráva rozhodla pokračovať v aktivitách v podobe Rytierskych výprav. ,,Pre nás je indikátorom úspešného projektu spokojnosť návštevníkov. Tú dokážeme jednoznačne identifikovať aj vďaka spätnej väzbe dospelých, ale najmä detských účastníkov, ktorí sa vďaka výpravám dozvedia viac o ráde nemeckých rytierov, johanitov, či tajomnom templárskom ráde. Hravou, ale najmä náučnou formou získavajú lepší prehľad o historických reáliách nielen v našom kraji. Okrem toho si z podujatí odnášajú aj vecné ceny, ktoré sú pravidelne silným lákadlom pre všetkých, ktorí sa aktívne zapoja do aktivít. Majú tak jedinečnú možnosť vyskúšať si šermovať, či strieľať z luku,“ uviedla Zuzana Kmeťová, riaditeľka odboru kultúry a cestovného ruchu ŽSK. 
Od mája do septembra sa tak vďaka podpore župy opäť otvorili brány Kostola v Ludrovej, kaštieľa Radoľa, Oravského hradu, podhradia Likavy a na záver i Hradu Strečno, aby privítali malých i veľkých rytierov. Doteraz si deň prežitý v spoločnosti rytierskych rádov, dobovej hudby a stredovekej atmosféry nenechalo ujsť stovky návštevníkov. ,,Osobne ma nesmierne teší, že napriek tomu, že sme tento rok pracovali s obmedzeným rozpočtom vzhľadom na ukončenie projektu, rytierska tematika aj naďalej láka ľudí do našich vzácnych pamiatok. Hoci je historická skupina menej početná a na podujatia už nelákajú veľkoplošné reklamy, stále máme dostatok podporovateľov a nadšencov, ktorí dávajú našej práci zmysel. Srdečne všetkých pozývam na záverečnú výpravu na Hrad Strečno, kde zavŕšime tohtoročné dobývanie hradov a zámkov v Žilinskom kraji,“ zhrnul Juraj Blanár, predseda ŽSK.
Posledná výprava sa uskutoční 15.septembra 2014 na Hrade Strečno so začiatkom o 13.00 hod.

 

Mgr. Hana Sahulčíková
hovorkyňa ŽSK

 

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 09.01.2015

Sekcie


Jazykové verzie webstránky