28. marec 2018

Rušných 100 dní novej županky

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 28. marec 2018

 

 

Už uplynulo symbolických 100 dní, čo má Žilinský samosprávny kraj nové vedenie. „Hneď po pár dňoch od prevzatia funkcie predsedníčky ŽSK som dostala studenú sprchu z Úradu pre verejné obstarávanie, ktoré konštatovalo závažné pochybenia pri obstarávaní CT prístrojov do dvoch župných nemocníc. Že to nebolo v poriadku potvrdila následne aj kontrola NKÚ,“ priblížila prvé dni županka Erika Jurinová.

„Okrem toho sme sa pustili do kontroly zmlúv, ale nakoľko ich je veľmi veľa, nebolo v našich silách dokončiť to do sto dní,“ uviedol riaditeľ Úradu ŽSK Ladislav Gabčo a dodal, že sa v nich našlo veľa nezrovnalostí. Žilinská županka Jurinová zároveň musela urgentne riešiť vzniknuté problémy v podobe nedokončených projektov ako rekonštrukcie cesty v Oravskej Lesnej či medzi obcami Vitanová a Oravice.

,,Musím povedať, že je to tu občas poriadne uponáhľané. Veľmi rýchlo sa veci menia a prichádzajú nové podnety. Náročnejšie je to s riešeniami. Vnímam to ako človek, ktorý prišiel z Národnej rady s tým, že ideme okamžite robiť dobré veci. Osobne som dosť zaskočená byrokratickým aparátom, ktorý je tu nesmierne silný. Našou snahou bude veci zjednodušovať, aby sme neboli sami sebou brzdení v rozvoji kraja,“ uzavrela Jurinová.

Napriek tomu v tomto krátkom čase vedenie ŽSK presadilo pozitívne zmeny. „Napríklad sa nám podarilo odstrániť diskrimináciu vo financovaní školských zariadení a tiež sme zvýšili platy zamestnancom v našich zariadeniach nad rámec kolektívnej zmluvy,“ doplnil Gabčo.

Čo sa podarilo dosiahnuť za prvých 100 dní:

- pripraviť založenie nadácie na pomoc ľuďom v núdzi
- začať realizovať Centrum pre rodinu
- dohodnúť a podpísať memorandum s mestom Žilina a Žilinskou univerzitou na záchranu letiska
- zrovnoprávniť financovanie školských zariadení
- navýšiť platy nepedagogickým zamestnancom v školských zariadeniach, ale aj opatrovateľkám v sociálnych službách nad rámec kolektívnej zmluvy
- prvé kroky pre zrovnoprávnenie financovania verejných a neverejných sociálnych zariadení
- spolupráca so Železničnou spoločnosťou Slovensko a vytvorenie školiaceho strediska v SOŠ dopravná v Martine
- ohlásiť výzvu na verejnú súťaž vo verejnej doprave
- stretnúť sa s drvivou väčšinou starostov a primátorov kraja

 

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 28.03.2018

Sekcie


Jazykové verzie webstránky