Zadávanie ponúk do informačných systémov vo verejnom obstarávaní

Zadávanie ponúk do informačných systémov vo verejnom obstarávaní

 
Základné ukazovatele prímestskej autobusovej dopravy

Základné ukazovatele prímestskej autobusovej dopravy od 1.1.2019

Objednané kilometre

Prepravení cestujúci

Úspora CO2 v kg

 
Mami Oci

Mami Oci

 

25. január 2017

Rekordný rok 2016. Žilinská župa pokorila kultúrny milión.

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 25. január 2017

Hrady, múzeá, prírodné expozície, galérie či knižnice v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja prilákali v minulom roku rekordných 1,7 mil. návštevníkov. Informoval o tom žilinský župan Juraj Blanár s tým, že ŽSK má v pôsobnosti 22 kultúrnych organizácií, o ktoré sa kraj stará vo všetkých župných regiónoch. „Minulý rok sme si počas letnej sezóny dali za cieľ prekročiť hranicu milión návštevníkov a po vyhodnotení môžeme konštatovať, že toto číslo sme takmer zdvojnásobili,“ uviedol predseda ŽSK. Podľa jeho slov je Žilinská župa hneď po hlavnom meste Slovenska druhým najnavštevovanejším krajom. „Ponúkame tradičné kultúrne pamiatky i unikátne miesta plné zážitkov pre všetky vekové kategórie. V každom regióne si nadšenci nájdu to svoje, a preto každoročne do tejto oblasti investujeme milióny eur a vytvárame nové možnosti pre kultúrny turizmus,“ doplnil.

ŽSK v tohtoročnom župnom rozpočte prerozdelil do kultúry 7,7 mil. eur a obnova čaká viacero hradov, múzeí či galérií. „V Žilinskom kraji si v roku 2016 prvenstvo obľúbenosti udržal Oravský hrad s jedinečnými expozíciami pohrebných textílií rodiny Turzovcov, nasledoval novootvorený Budatínsky hrad s priľahlým parkom i zrekonštruovanou barokovou kaplnkou a ďalší klenot Horného Považia, hrad Strečno, so stredovekou dedinou Paseka. Veľký úspech majú každoročne tiež naše prírodné expozície, ktoré priemerne navštívi takmer 50-tisíc turistov,“ priblížila riaditeľka odboru kultúry Miroslava Ševčíková-Šumská. Vyhľadávané je najmä Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke či Historická lesná úvraťová železnica spájajúca z oboch strán Kysuce i Oravu.

Najnavštevovanejšou galériou v ŽSK sa v minulom roku stala Oravská galéria v Dolnom Kubíne, zároveň držiteľka ocenenia Galéria roka 2015. „Jej najväčším lákadlom je, samozrejme, expozícia na Slanickom ostrove umenia nachádzajúcom sa uprostred Oravskej priehrady. Umelecký zážitok však ponúkajú aj naše galérie v Žiline, Liptovskom Mikuláši, Martine a Oščadnici, spolu s Oravskou galériou si ich priestory prišlo pozrieť viac ako 163-tisíc milovníkov umenia,“ informovala M. Ševčíková-Šumská.

V pôsobnosti župy sú taktiež knižnice, kultúrne strediská, známe Slovenské komorné divadlo v Martine, prvé profesionálne bábkové divadlo na Slovensku nachádzajúce sa v Žiline či krajská hvezdáreň. „Prostredníctvom našich inštitúcií rozvíjame a podporujeme kultúru v župných regiónoch. Nejde však iba o prilákanie zahraničných turistov, ale predovšetkým o udržiavanie a šírenie tradícií medzi našimi obyvateľmi. V Žilinskom kraji máme úžasné dedičstvo, ktoré nám tu zanechali predkovia, mali by sme ho preto chrániť a uchovávať pre ďalšie generácie,“ uzavrel J. Blanár.


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 27.01.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky