Putovný ozembuch poputuje do Žaškova

Vytvorili najväčší fašiangový sprievod masiek.

 

 

 

 

 

Najväčší fašiangový sprievod masiek vytvorili Žaškovčania. Dedinou prechádzalo v sobotu 22. februára až 65 maškár. A to sa pôvodne sprievod po dlhých rokoch ani nemal uskutočniť, obvyklí spoluorganizátori z radov folkloristov totiž mali odísť na vystúpenie do Bratislavy. Akcia v hlavnom meste sa však presunula na iný termín, a tak obec a folkloristi napokon sprievod dedinou zorganizovali. „Z výhry sa samozrejme tešíme,“ povedal starosta Milan Pavlovčík. „Niečo sme už tušili, mali sme urobený prieskum v okolitých obciach, obávali sme sa trochu len Kraľovian, ktoré žijú fašiangami tri dni.“ V Kraľovanoch sa napokon do sprievodu zapojilo zhruba 40 masiek. Víťazný ozembuch zhotovil majster rezbár Pavol Hajdúch z Chlebníc. Podľa starostu nezostane uložený v kúte a poriadne ho prevetrajú. „Určite si ho požičiame s Oravskými richtármi na vystúpenia, záujem majú aj naši seniori.“ Putovný ozembuch dolnooravských fašiangovníkov pobudne v Žaškove rok, do ďalších fašiangov, keď o neho obce opäť zabojujú. Do súťaže o najväčší maskovaný sprievod sa okrem Žaškova zapojili Dolný Kubín (10), Veličná (40), Medzibrodie nad Oravou (24), Kraľovany (40), Oravská Poruba (13), Párnica (6), Vyšný Kubín (40), Zázrivá (13) a Leštiny (19).

Dolný Kubín, 3. 3. 2020
Mgr. Alexandra Mikulášová
manažérka pre folklorizmus, PR a médiá
folklor@osvetadk.sk

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 04.03.2020

Sekcie


Jazykové verzie webstránky