16. august 2019

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Žilinský kraj

 

 

 

 

 


15.8.2019, Žilina – Prvá prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Žilinský kraj. Na Úrade Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) ju vo štvrtok 15. augusta prijala prvá slovenská županka Erika Jurinová. Na druhý deň spoločne navštívili krajské Centrum sociálnych služieb Letokruhy v Žiline.

 

Žilinský kraj bol prvou zastávkou v rámci regionálnych výjazdov prezidentky Zuzany Čaputovej. Na štvrtkovom stretnutí so župankou hovorili o zdravotníctve, sociálnej oblasti, životnom prostredí aj dopravnej infraštruktúre. „Pani prezidentka nám prisľúbila morálnu podporu v tlaku na vládu, aby sa projekty nezastavovali a pokračovala výstavba dôležitých diaľničných úsekov v kraji,“ povedala županka Erika Jurinová.

Spoločný program pokračoval v piatok (16. augusta) návštevou Centra sociálnych služieb Letokruhy v pôsobnosti Žilinskej župy a mestského Denného stacionára a Denného centra v časti Vlčince.

1. návšteva pani prezidentky v našom kraji

 

Letokruhy patria k najväčším zariadeniam sociálnych služieb na Slovensku s takmer tromi stovkami klientov. ,,Zapôsobili na mňa obidve zariadenia, aj mestské aj vyššieho územného celku. Rozprávala som sa s vedením aj s klientami týchto zariadení. Veľmi som rada, že klienti sú spokojní, to je hlavné,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Prezidentka dodala, že zariadenia, ktoré sa starajú dlhodobo o seniorov, čelia rovnakým problémom, a to poddimenzovaný počet opatrovateľov, nižší počet lôžok než je potreba v danom regióne a nižšie mzdy. ,,Toto je to, čo treba na Slovensku zmeniť. Je naozaj treba oceniť prácu opatrovateľov a opatrovateliek, lebo počet seniorov bude iba stúpať. Sme jedna z najrýchlejšie starnúcich krajín v Európskej únií, a preto je nesmierne dôležitá téma dlhodobej starostlivosti o seniorov,“ uzavrela prezidentka.