Prezentácia novej knihy Mariana Grupača

Kniha pod názvom "Iný" bola prezentovaná v Kysuckej knižnici v Čadci

 

 

 

 Priaznivci literatúry sa vo štvrtok podvečer 13. februára 2020, stretli v knižnici na prezentácii novej knihy básnika, spisovateľa a publicistu Mariána Grupača. V študovni kysuckých literátov Kysuckej knižnice v Čadci, ktorá pracuje v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, bola autorom prezentovaná jeho kniha, ktorá vyšla vo vydavateľstve Pectus pod názvom „Iný“.

Autorské čítanie v knižnici začalo krátkym predstavením autora a jeho literárnej tvorby.Marián Grupač je autorom, ktorý si na slovenskej literárnej scéne vydobyl významné miesto svojou básnickou, prozaickou i publicistickou tvorbou. Je autorom mnohých zbierok poézie, poviedok, noviel, románov a odborných publikácií z oblasti literatúry. Zaujal už svojou prvou zbierkou básní v roku 1998 a jeho „Cudná noc v Paríži“ získala literárnu cenu Rubato. 
Rodák z Čadce pracoval ako záchranár, bol redaktorom i zástupcom šéfredaktora časopisu pre mladú literatúru a umenie Dotyky. Básne, poviedky, články a recenzie publikoval v časopisoch Dotyky, Slovenské pohľady, Literárny týždenník i v literárnom vysielaní Slovenského rozhlasu. Jeho literárna tvorba bola preložená do mnohých jazykov a je držiteľom mnohých literárnych ocenení. V minulosti pôsobil ako člen Rozhlasovej rady Slovenského rozhlasu, pracoval ako vedecký pracovník v Slovenskom literárnom ústave MS v Martine, od roku 2013 vo funkcii riaditeľa. V súčasnosti pracuje ako odborný asistent na Žilinskej univerzite v Žiline, Fakulte humanitných vied na Katedre mediamatiky a kultúrneho dedičstva. Jeho najnovší román „Iný“ ponúka dynamický, živý a autentický príbeh, ktorý rozvíja osudy dvoch, na prvý pohľad obyčajných chlapcov, kamarátov a neskôr mužov. Tí až takí obyčajní napokon nie sú. Ich zjavná inakosť sa ešte znásobuje v provinčnom prostredí plnom predsudkov, kde obaja vedno vyrastajú takmer ako bratia.

 

Literárny podvečer knižnici zameraný na prezentáciu knižnej novinky sa niesol v príjemnej komornej atmosfére a autora prišli osobne podporiť aj dvaja súčasní kysuckí spisovatelia – Ladislav Hrubý a Jaroslav Klus. Čítanie úryvkov z knihy bolo komentované autorom a prítomným obecenstvom. Diskusia sa zameriavala na proces tvorby prezentovanej novely, jej základnú dejovú líniu, ale aj na literárnu tvorbu všeobecne. Autor sa o náročnej práci spisovateľa okrem iného vyjadril:

„Práca spisovateľa - písanie, by sa podľa mňa nemala glorifikovať ani nijako inak zveličovať. Je to práca ako každá iná. Ak je poctivá a úprimná. Nie vždy je však, samozrejme, výsledok dobrý, ale to sa stáva aj pri iných činnostiach. Sme ľudia, robíme chyby, máme nedostatky a nevieme o všetkom všetko, a to nás určuje väčšmi, ako naše domnelé "majstrovstvo" a talent. Byť spisovateľom neznamená byť vyvolený - ako to mnohí z nezainteresovaných vnímajú, je to skôr "niečo navyše", niečo, čo veľa ráz ťaží, komplikuje život, ale napokon z neho aj pomáha odísť a pozrieť sa na to všetko trochu inak. Aspoň na chvíľu. A to mne vždy stojí za to. Premýšľanie predsa nikdy nie je priveľmi radostné. Najmä nie premýšľanie o sebe samom.“

Prajeme autorovi, aby sa mu v jeho náročnej práci darilo a veríme, že i prezentovaná knižná novinka si získa priazeň čitateľov rovnako, ako všetky predošlé básnické a prozaické knižné tituly.

KK
Mgr. Helena Pagáčová
Kysucká knižnica v Čadci
Ul. 17. novembra 1258
022 01 Čadca
LATITUDE 49°26'12,154"N
LONGITUDE 18°47'5,862"E


Spodná navigácia

Aktualizácia: 20.02.2020

Sekcie


Jazykové verzie webstránky