2. júl 2020

Poznáme držiteľov Inovačného ocenenia Žilinského kraja

 

 

 

 

 

2.7.2020, Žilina – Žilinská župa ocenila inovačné nápady v kraji v rámci 13. ročníka súťaže Inovačné ocenenie Žilinského kraja. Prestížne ocenenie udeľuje župa v dvoch kategóriách – Malé a stredné podniky a Regionálny rozvoj. Cenu si odniesli aj traja najlepší študenti, ktorí uspeli v rámci súťaže Stredoškolský podnikateľský zámer.

Tento rok pre mimoriadnu situáciu okolo pandémie prebehlo oceňovanie potichu a nepredchádzala mu ani tradičná inovačná konferencia. ,,Ocenenie udeľujeme v ére koronavírusu, kedy sme mali príležitosť priamo sledovať inovačné aktivity. Na novú situáciu okamžite reagovali odborníci, vedci, podnikatelia, študenti a v krátkom čase našli východiská ako zabezpečiť služby a produkty, ktoré zrazu neboli dostupné. Zažili sme obdobie, ktoré nám ukázalo aké dôležité je venovať pozornosť a energiu podpore talentov, ktoré sú okolo nás. Aby mali šancu rozvíjať sa a posúvať svoje jedinečné nápady dopredu, pretože nám pomáhajú riešiť krízové situácie a zlepšujú svet,“ povedala županka Erika Jurinová.

Pri tejto príležitosti župa vydala publikáciu Inovácia Žilinského kraja 2019. V nej predstavila deväť inšpiratívnych projektov, ktoré boli realizované v uplynulom roku, teda ešte pred koronakrízou. ,,Aj vďaka týmto projektom môžeme ukázať, že náš kraj má ľudí, ktorí sú vytrvalí a dokážu využívať svoj inovačný potenciál,“ uzavrela županka. Víťazi súťaže boli kontaktovaní osobne. Získali plaketu pre víťaza a finančnú odmenu vo výške 2 000 eur. Výsledky boli zverejnené na webovej stránke a sociálnych sieťach Žilinskej župy.

Víťazom v kategórií Regionálny rozvoj sa stalo pomerne mladé lezecké centrum v Žiline LA SKALA, ktoré ako jediné na Slovensku poskytuje plnohodnotné podmienky na tréning ako aj súťaže porovnateľné s lezeckými centrami v zahraničí. Trénovať sa v ňom dá v troch disciplínach – speed (lezenie na rýchlosť), lead (lezenie na obtiažnosť) a bouldering (lezenie bez lana do výšky 4,5 m s mäkkým dopadiskom).

V kategórií Malé a stredné podniky uspela spoločnosť Be Lenka so svojou výrobou špeciálnej obuvi. V spolupráci s firmou Baťa a.s. rozvinula novú podrážku z termoplastu so špeciálnym tvarom. Podrážka zachováva štandardy barefoot – zero drop, flexibilitu a dizajn so širokou špičkou, ktorá chodidlu poskytuje maximálne pohodlie. Zvolený materiál lepšie izoluje teplo, menej sa odiera a preto je podrážka stála.

Žilinská župa slávnostne ocenila aj tri študentské podnikateľské zámery, ktoré sa zapojili do 10. ročníka súťaže Stredoškolský podnikateľský zámer 2020. Z 34 prihlásených zámerov vybrala porota tri, ktoré si odniesli aj finančnú odmenu. Župa chce aj takouto cestou zvýšiť záujem mladých ľudí o vlastné podnikanie a posmeliť ich. Zoznam ocenených študentov: 

 

1. miesto - Samuel Klimík – študent Strednej priemyselnej školy stavebnej v Žiline s projektom ,,Výroba a predaj špeciálneho granulátu a jeho následné využitie do obrusných a ložných vrstiev vozovky“
2. miesto - Daniel Fečo – študent SOŠ Jozefa Robotníka v Žiline so zámerom „Fujara ako plnohodnotný hudobný nástroj“
3. miesto - Katarína Holániková - študentka SOŠ Poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline so zámerom „Slimáčia terapia – Limaxtherapy“.

 

 

 

Publikácia Inovácia Žilinského kraja 2019: https://issuu.com/zilinskysamospravnykraj/docs/inovacie__sk_2019
Video: https://www.youtube.com/watch?v=vB_eM7mUz_s&t=67s