6. JÚL 2015

Poslanci župy schválili investície pre rozvoj regiónov vo výške 2,5 mil. eur

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 6. júl 2015

Na dnešnom 11. zasadnutí Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja poslanci schválili navýšenie rozpočtu o 2,5 mil. eur pre rozvoj škôl, nemocníc, domovov sociálnych služieb, kultúrnych inštitúcií a správy ciest Žilinskej župy.
Na Kysuciach si oblasť kultúry prilepší o viac ako 45-tisíc eur. Kysucká galéria v Oščadnici za 24-tisíc eur obnoví nefunkčný požiarny hydrant, zabezpečí propagačné materiály a vytvorí svoju novú internetovú stránku. Kysuckú knižnicu v Čadci čaká rekonštrukcia vonkajšej kanalizácie i rozšírenie čitateľského priestoru a Zariadenie pre seniorov, Domov sociálnych služieb PARK v Čadci zase získa finančné prostriedky vo výške 24-tisíc eur, prostredníctvom ktorých bude zakúpená veľkokapacitná sušička.
„Oravskému múzeu P. O. Hviezdoslava pribudne po zvýšení rozpočtu 99-tisíc eur, ktoré poputujú na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti Oravskej lesnej železnice a na ďalšiu rekonštrukciu Oravského hradu,“ informovala riaditeľka odboru kultúry a cestovného ruchu ŽSK Zuzana Kmeťová. Ten čaká podľa jej slov nielen oprava prelomenej časti šindľovej strechy a dreveného obkladu spolu so stropnými trámami napadnutými drevokaznou hubou, ale aj reštaurovanie unikátnej renesančnej výmaľby, ktorá bola objavená pri obnove Thurzovho paláca. 
Viac ako 13-tisíc eur je určených pre Liptovské múzeum v Ružomberku, prostredníctvom ktorých sa dofinancuje výmena strechy goticko – renesančného kaštieľa z Parížoviec v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. V Liptove sa ďalších 30-tisíc eur prefinancuje v Centre sociálnych služieb ANIMA v Liptovskom Mikuláši, kde po kontrole požiarnej bezpečnosti budovy dôjde k osadeniu 44 nových požiarnych dverí a hasiacich prístrojov.
Región Turca získa do oblasti školstva 120-tisíc eur. Stredná odborná škola dopravná v Martine zateplí a kompletne vymení svoju strešnú krytinu v rámci finančných prostriedkov vo výške 40-tisíc eur a investícia 80-tisíc eur pomôže pri rekonštrukcii hygienických zariadení školského internátu Strednej priemyselnej školy v Martine, ktorá významne prispeje k zlepšeniu ich technického stavu. 
Zateplenie strechy špeciálnych učební Gymnázia v Bytči v spojení s jej rekonštrukciou si vyžiada 50-tisíc eur. Dodatočné zateplenie s celoplošnou hydroizoláciou prinesie obnovenie krytiny a zvýši jej tepelno-technické vlastnosti. Pre stredné školy Horného Považia vyčlenil Žilinský samosprávny kraj aj ďalšie finančné prostriedky, a to 10-tisíc eur pre Gymnázium, Hlinská v Žiline na vybudovanie prístrešku nad hlavným schodiskom pri vstupe do budovy, ktoré prejde zároveň i rekonštrukciou, a 50-tisíc eur pre Spojenú školu, Rosinská cesta v Žiline, kde dôjde k rekonštrukcii vzduchotechniky v školskej kuchyni.
Žilinská župa zahrnula do druhej úpravy rozpočtu taktiež 200-tisíc eur do oblasti zdravotníctva. „Pre Kysuckú nemocnicu v Čadci, Hornooravskú nemocnicu v Trstenej, Dolnooravskú nemocnicu v Dolnom Kubíne a Liptovskú nemocnicu v Liptovskom Mikuláši sme vyčlenili finančné prostriedky na nákup centrálneho systému pre archivovanie a prepojenie digitalizovaných pracovísk. Vytvorenie tohto centrálneho archívu umožní našim nemocniciam rýchlejšie a efektívnejšie konzultácie a zároveň zlepší diagnostické a liečebné procesy,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. Centrálny systém PACS bude slúžiť na zabezpečenie komunikačnej infraštruktúry pre bezpečnú a dôveryhodnú výmenu obrazových dát medzi jednotlivými zdravotníckymi zariadeniami.

 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK