27. jún 2016

Poslanci schválili zvýšenie rozpočtu o 2 milióny eur

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 27. jún 2016

Na dnešnom 18. zasadnutí Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja schválili župní poslanci druhú úpravu rozpočtu o 2.072.244 eur. „Do kapitálových výdavkov sme vyčlenili 1,9 milióna eur, vďaka ktorým zabezpečíme ďalší rozvoj našich regiónov. Investície poputujú na Kysuce, Oravu, Horné Považie, Turiec i do Liptova,“ informoval predseda ŽSK Juraj Blanár. Podľa jeho slov kraj v druhej úprave rozpočtu myslel na pokračovanie projektu cyklotrasy BIKEKIA, ktorá cez jedinečnú prírodnú scenériu popri Váhu spája hrady Strečno a Budatín. „Vyasfaltovanie nového úseku bude stáť približne 156.000 eur, už v predchádzajúcej úprave sme schválili prvú časť financovania a dnes poslanci odsúhlasili zvyšných 49.600 eur. V regióne Horného Považia získa finančné prostriedky aj SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline, a to 70.000 eur na rekonštrukciu strechy,“ uviedol žilinský župan. 

CSS ORAVA v Tvrdošíne získa 80.000 eur, vďaka ktorým zateplí budovu svojho pracoviska na ulici SNP. Zníženie energetickej náročnosti bude sprevádzať aj príprava prác na vybudovanie výťahu, a tým zabezpečenie bezbariérového prístupu. Na Orave podporila župa tiež vzdelávanie. Študenti Spojenej školy v Nižnej budú môcť už čoskoro využívať nového priemyselného robota s príslušným softvérom. „Na tejto škole dosahujú žiaci mimoriadne výsledky v oblasti robotiky a elektroniky, a preto pre nich vytvárame čo najlepšie podmienky,“ dodala riaditeľka odboru školstva ŽSK Dana Mažgútová. 

Nové investície získajú i regióny Liptov a Kysuce. SOŠ polytechnická v Liptovskom Mikuláši má schválených 90.000 eur na opravu hygienických zariadení a vybudovanie nového priestoru pre imobilných študentov a spolu 80-tisíc eur využije Liptovské múzeum v Ružomberku, ktoré je správcom hradu Likava. Zabezpečí nebezpečné zóny skalného brala. Kysuckí študenti Gymnázia v Turzovke sa dočkajú nových okien a návštevníci Kysuckej knižnice sa môžu tešiť na jedinečnú letnú čitáreň a nadstrešenie schodísk. Obe investície sú plánované vo výške 50.000 eur.

Finančné prostriedky boli schválené aj pre Turiec. Oprava strechy za 100.000 eur, ktorá zabráni zatekaniu a zároveň vytvorí tepelno-izolačnú vrstvu, čaká Gymnázium J. Lettricha v Martine. Zníženie energetickej náročnosti dosiahne i DSS Méta v Martine v pracovisku Lipovec. „V tomto pracovisku sa nám podarilo už vymeniť okná, zaviesť nové vykurovanie a teraz plánujeme zateplenie celej budovy. Domovu sociálnych služieb sa tak opäť znížia náklady,“ zdôraznila riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Marta Pauková.


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSKSpodná navigácia

Aktualizácia: 27.06.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky