2. SEPTEMBER 2014

Ponuka výrobkov a služieb župných odborných škôl

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja 

Žilina, 2. september 2014

 

Hľadáte unikátny darček z ocele či železa, potrebujete skriňu, stôl či novú knižnicu? Čo tak si ich zakúpiť priamo zo školy? Okrem ponúk veľkých obchodných reťazcov je tu i ďalšia možnosť ako si zaobstarať kvalitné produkty a zariadenie do kancelárie či do bytu za rozumnú cenu. Žilinská župa prichádza s katalógom výrobkov a služieb stredných odborných škôl v jej zriaďovateľskej pôsobnosti, v ktorom nájdete širokú paletu predmetov od rôznych stojanov, cez darčekové predmety až po veľké šatníkové skrine či postele. 
Talent oravských študentov v katalógu zastupuje Stredná odborná škola lesnícka v Tvrdošíne a Spojená škola v Nižnej. V tvrdošínskej škole pracujú prevažne s oceľou a v ich ponuke možno nájsť rôzne svietniky, stojany, vešiaky či krbové náradie. V rámci služieb sa zameriavajú na rekvalifikačné služby v oblasti obsluhy a údržby motorových píl, krovinorezov, hydromanipulátorov či traktorov. Vďaka kurzom zváračskej školy tu možno získať zváračský certifikát. Vodičské oprávnenie na vedenie všetkých skupín vozidiel zase umožňuje autoškola fungujúca pri škole. Spojená škola v Nižnej ponúka množstvo dekoratívno-úžitkových predmetov z dreva, no nechýbajú ani vybavenia do kancelárií ako napríklad skrine, zásuvné kontajnery, katedry, stoly pod počítač a mnohé ďalšie police a úložné priestory. 
Ani turčianski stredoškoláci nezaostávajú za svojimi kolegami z Oravy, a aj v ponuke Strednej odbornej školy v Turanoch sa nachádzajú šatníkové skrine, stoly, komody, postele, nábytok do obývačky a vybavenie do tried a kancelárií. Pre našich najmenších tu možno nájsť drevené preliezky, ohrádky, veľký drevený rušeň či loď. Ak zháňate prístrešok do záhrady, ste na správnom mieste. Škola vyrába záhradné prístrešky, altánky, lavice a odpočívadlá. Spojená škola v Martine sa okrem iného orientuje na výrobu tradičných výrobkov, a tak medzi ponúkanými predmetmi nechýba kolovrátok, luskáč orechov, drevená valaška alebo mosadzný gong. 
Aj na Kysuciach nám vyrastá množstvo mladých a talentovaných remeselníkov. Presvedčiť sa o tom možno pri výrobkoch Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste, ktorá vychováva umeleckých kováčov. Práve títo budúcich majstri čierneho remesla vyrábajú rôzne svietniky, stojany na víno a dekoračné predmety zo železa, ktoré ponúkajú v katalógu svojim záujemcom. Drevené výrobky predáva Stredná odborná škola drevárska a stavebná v Krásne nad Kysucou. Okrem podnožiek a drevených pomôcok do kuchyne, škola sprostredkováva i murárske, stavebnostolárske, tesárske, maliarske a natieračské práce a čalúnnické služby.
Liptovskohrádocká Stredná odborná škola drevárska sa tiež môže popýšiť pestrou ponukou výrobkov, ktoré zhotovujú individuálne podľa požiadaviek zákazníka. V Strednej odbornej škole polytechnickej v Ružomberku Vám zase na aute vymenia pneumatiky, olej a zdiagnostikujú celé vozidlo. Spojená škola v Ružomberku a Hotelová akadémia v Liptovskom Mikuláši poskytujú cateringové a gastronomické služby, no okrem toho pečú pre svojich zákazníkov torty, zákusky a slané pečivo. 
Podobné gastronomické služby súvisiace so zabezpečením občerstvenia na rôznych recepciách, oslavách a školeniach, Vám v Hornom Považí zabezpečí Hotelová akadémia Hlinská v Žiline. Naviac sa jej ponuka rozšírila o zabezpečenie barmanských, baristických a someliérskych kurzov. Spojená škola v Bytčici ponúka fotografické, kadernícke a kozmetické služby. Inštalatérske, montážne a opravárenské práce zase zabezpečuje Spojená škola na Rosinskej ceste v Žiline. 
„Remeslo má zlaté dno. Táto ľudová múdrosť je stále aktuálna a vedeli by o tom rozprávať absolventi našich stredných odborných škôl v pôsobnosti Žilinskej župy. Okrem toho, že sa počas štúdia naučia praktické veci priamo do svojho profesionálneho života, väčšina z nich nemá problém po skončení školy nájsť si uplatnenie vo svojom obore. Tento katalóg je akousi prehliadkou ich talentu a nadania, pretože sa spolupodieľajú pri výrobe jednotlivých výrobkov,“ informoval predseda ŽSK Juraj Blanár. 
Kompletnú ponuku výrobkov a služieb nájdete na webe ŽSK v sekcii „náš kraj“ http://www.zilinskazupa.sk/nas-kraj/katalog-vyrobkov-sos/. Katalóg poskytuje kompletné informácie spolu s kontaktnými údajmi na jednotlivé školy.

 

Mgr. Hana Sahulčíková
hovorkyňa ŽSK