20. júl 2016

Po desiatich rokoch otvoria brány Budatínskeho hradu a jeho kaplnky

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 20. júl 2016

Budatínsky hrad, ktorý bol od roku 2006 pre verejnosť uzavretý, čaká veľkolepé otvorenie. Už poslednú júlovú nedeľu privíta prvých návštevníkov, ktorí budú môcť absolvovať prehliadku zrekonštruovaných hradných priestorov a unikátnej hradnej kaplnky. „Obnovu Budatínskeho hradu sme začali revitalizáciou jeho parku v roku 2009, pokračovali sme sprístupnením kompletne obnovenej veže a tento rok konečne otvárame aj samotný hrad a jeho kaplnku. Vďaka eurofondom a financiám z nórskych fondov sme mohli uskutočniť túto vzácnu premenu našej národnej kultúrnej pamiatky,“ informoval žilinský župan Juraj Blanár s tým, že tretia etapa rekonštrukcie si vyžiadala viac ako 1,5 milióna eur. 

Súčasťou nových expozícií budú miestnosti s historickými exponátmi, zariadením a jedinečnými časťami pôvodných omietok, ktoré sa podarilo zachovať. Ako doplnila riaditeľka Považského múzea v Žiline (PMZA) Zuzana Kmeťová, kaplnka z polovice 18. storočia, ktorá umožňuje prístup aj pre imobilných návštevníkov, ponúkne i sakrálne umenie. „Na nedeľu 31. júla sme pripravili pre všetkých bohatý program, v rámci ktorého návštevníci uvidia nielen nové priestory Budatínskeho hradu a jeho kaplnky, ale stanú sa aj súčasťou historického sprievodu či hudobných vystúpení našich výnimočných hostí,“ priblížila pripravované podujatie Z. Kmeťová. Celý program nájdete tu.

Ako ďalej informovala riaditeľka PMZA, v deň podujatia upozorňujú návštevníkov na prístup k Budatínskemu hradu. „Keďže očakávame väčší počet návštevníkov, nebude možné parkovať pred areálom hradu. Dopravné značenie navedie vodičov k určenému parkovisku pri rieke Váh okolo župnej cyklotrasy BikeKIA,“ zdôraznila Z. Kmeťová. Predseda ŽSK zároveň dodal, že kraj objednal i kyvadlovú dopravu, ktorá bude zadarmo premávať každú polhodinu od 11.00 h do 18.30 h zo železničnej stanice do Budatína so zastávkou na Kysuckej a späť. (Prvý autobus odíde o 11.00 h zo železničnej stanice, posledný o 18.00 h. Posledný autobus z Budatína odvezie cestujúcich do centra o 18.30 h. Cestovné poriadky budú vyvesené na každej z určených zastávok.) „Na hrad sa tak budú môcť dostať všetci nielen autom, ale aj pešo či našimi autobusmi. Ide o veľkú udalosť, ktorú sme pripravovali niekoľko mesiacov a chceme, aby si ju vychutnali skutočne všetci,“ uviedol J. Blanár. Prístupové cesty pre chodcov, zastávky kyvadlovej dopravy a miesta pre parkovanie sú vyznačené mape.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK