5. september 2016

Otvorili novú župnú JIS v Trstenej. Investícia prevýšila 900-tisíc eur.

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 5. september 2016

V Hornooravskej nemocnici s poliklinikou (HNsP) v Trstenej v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja dnes otvoril žilinský župan Juraj Blanár novú Jednotku intenzívnej starostlivosti oddelenia vnútorného lekárstva. V modernizácii nemocnice tak kraj pokračuje ďalšou investíciou, ktorá prispeje k zvýšeniu kvality zdravotnej starostlivosti pre oravských pacientov. 

„Od roku 2003, kedy župa v rámci delimitácie prevzala regionálne nemocnice od štátu s veľkým modernizačným dlhom, sme do Hornooravskej nemocnice vložili investície vo výške 3 milióny eur. Podarilo sa nám zrekonštruovať oddelenia, priniesť pacientom a lekárom moderné prístroje a dnes otvárame aj úplne novú JIS,“ konštatoval predseda ŽSK Juraj Blanár. Podľa jeho slov boli v priestoroch JIS kompletne vymenené všetky podlahy, okná i dvere, rozvody, kraj zakúpil osem nových polohovateľných lôžok a pribudli tiež špeciálne požiarne dvere so zasklenými stenami. „Zafinancovali sme tak rekonštrukciu v hodnote takmer 909-tisíc eur. Z toho 195.900 eur išlo na prístrojovú techniku, ktorá spĺňa prísne európske štandardy,“ dodal župan.

Riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková doplnila, že JIS s najmodernejšími prístrojmi na záchranu života a zdravia prispeje tiež k zvýšeniu dostupnosti intenzívnej zdravotnej starostlivosti. „Spádová oblasť zahŕňa okrem okresu Tvrdošín aj časť námestovského okresu a predstavuje približne 65-tisíc obyvateľov. JISka bude teda slúžiť všetkým hornooravským pacientom,“ zdôraznila A. Majbíková. 

Podľa riaditeľky HNsP Eleonóry Kadlečíkovej bola Hornooravská nemocnica prvou, ktorá získala certifikát kvality a medzi prvými tiež začala využívať eurofondy. „Poskytujeme zdravotnú starostlivosť na 272 lôžkach a aj vďaka nášmu zriaďovateľovi sa nám darí neustále rozvíjať a zlepšovať. Najbližšie nám pribudne nový urgentný príjem a zaradíme sa tak medzi centrá komplexnej akútnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ informovala E. Kadlečíková. Urgentné príjmy začal Žilinský kraj budovať vo všetkých župných nemocniciach v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne i Trstenej a približne 3 milióny eur umožnia vznik nových jednotiek úrazovej starostlivosti, všeobecnej urgentnej starostlivosti, odborných ambulancií a ďalších nevyhnutných priestorov.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSKSpodná navigácia

Aktualizácia: 06.09.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky