30. apríl 2016

Oravský hrad otvoril sezónu na európskej úrovni

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Oravský Podzámok 30. apríl 2016

Po necelých dvoch desaťročiach otvoril Oravský hrad pri príležitosti 400. výročia úmrtia najznámejšieho uhorského palatína Juraja Turza unikátne priestory prízemia a podkrovia Turzovho paláca. Jedinečná rekonštrukcia financovaná prostredníctvom eurofondov a zo zdrojov Žilinského samosprávneho kraja a Oravského múzea v Dolnom Kubíne umožní návštevníkom odhaliť ďalší kus tajomnej histórie. „Spolu za viac ako 650-tisíc eur sa nám podarilo dokončiť úžasný projekt a priniesť na najnavštevovanejší hrad na Slovensku exkluzívnu výstavu klenotov a renesančných pohrebných textílií, ktoré sa našli na hrade počas vykopávok. V strednej Európe je to skutočne unikát, preto verím, že si návštevníci možnosť vidieť niečo tak ojedinelé vychutnajú a v letnej sezóne, ktorú sme dnes otvorili, ich na hrad zavíta čo najviac,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. 

Ako doplnila riaditeľka Oravského múzea v Dolnom Kubíne Mária Jagnešáková, vystavené exponáty ukazujú svet uhorskej aristokracie prostredníctvom jej záľuby vo vzácnych artefaktoch a zberateľstve. „Okrem zreštaurovaných interiérov, ktoré odhaľujú napríklad aj krásnu renesančnú výmaľbu vo vstupnej miestnosti expozície, atraktívne sú i exponáty, z ktorých môžem vyzdvihnúť predovšetkým zásnubný prsteň s diamantom z takmer rýdzeho zlata, ktorý sa našiel priamo na hrade. Samozrejme, najväčším lákadlom sú už spomínané textílie, ktoré, ako môžeme predpokladať, mohli patriť aj Jurajovi Turzovi. Sú z hodvábu a aby sa nám ich podarilo uchovať v čo najlepšom stave, museli sme vybudovať špeciálny klimatizačný systém a harmonogram, kedy budú môcť expozíciu vidieť návštevníci, aby neboli odevy vystavené svetelnému žiareniu príliš dlhú dobu,“ zdôraznila M. Jagnešáková.

Počas slávnostného otvorenia Klenotnice a Hradnej dvorany, ako pomenovali na hrade prízemie a podkrovie Turzovho paláca, slávnostne otvorili aj vernisáž výstavy „Oravský hrad vo výtvarnom umení“. Počas celého víkendu, ktorý sa stal pomyselným otvorením hlavnej turistickej sezóny, budú na hrade prebiehať súčasne i tradičné Turzove slávnosti. Pre návštevníkov je v nedeľu 1. mája 2016 pripravený bohatý program. „Už od rána ožije nádvorie jarmočným ruchom a v priestoroch hradu sa rozozvučí dobová hudba, šermiari ukážu svoje bojové umenie a na svoje prídu i priaznivci histórie, ktorí počas programu nahliadnu do života Juraja Turza,“ priblížila riaditeľka Oravského múzea v Dolnom Kubíne. Ako ďalej informovala, počas víkendu bude pre návštevníkov vstup na nádvorie Oravského hradu zdarma. „Srdečne všetkým pozývam na jeden z najkrajších slovenských hradov. Mnoho z nás si ho pamätá najmä z množstva filmových rozprávok, ktoré sa tu natáčali, no novootvorené priestory nenájdete zatiaľ v žiadnom filme, preto všetkým odporúčam - príďte sa o kráse a európskej úrovni Oravského hradu presvedčiť naživo,“ uzavrel J. Blanár. 

Priestory prízemia Turzovho paláca, tzv. Klenotnice, boli zrekonštruované z prostriedkov Európskej únie z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika v rámci projektu „História je svedkom doby, životom pamiatky a majstrom života“. Partnerom projektu bol Národní památkový ústav, Územní památková správa v Kroměříži, ktorá na českej strane realizovala obnovu bašty a prvej hradnej brány na hrade Pernštejn. Náklady boli vo výške 235 200 eur.

Rekonštrukcia nového polyfunkčného priestoru v podkroví Turzovho paláca s názvom Hradná dvorana bola realizovaná vďaka ŽSK prostredníctvom európskeho projektu financovaného v rámci Regionálneho operačného programu pod názvom „Zveľaďujme a chráňme kultúrne dedičstvo našich predkov“. Náklady boli vo výške 326 766,55 eur.


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 05.05.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky