28. NOVEMBER 2014

Opona Bábkového divadla sa po dlhých mesiacoch opäť roztiahne

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 28. november 2014

 

Žilinská bábkoscéna po generálnej rekonštrukcii opäť otvára svoje brány.  Návštevníci sa môžu tešiť na silnejšie zážitky a herci na kvalitnejšie podmienky. 

Viac ako dva roky bolo Bábkové divadlo v Žiline zatvorené. Dôvodom boli rekonštrukčné práce, ktoré kompletne zmenili jeho pôvodnú tvár. V najstaršom slovenskom bábkovom divadle pribudli po úpravách za viac ako milión eur bezbariérové vstupy, nadstavby, obnovilo sa foyer, sála, hľadisko i javisko a kompletnou rekonštrukciou prešli i administratívne priestory, ktoré sú po novom na jednom mieste. „Architektonické riešenia rekonštrukcie objektu vychádzali z požiadavky zachovania funkcie divadla ako dôstojného, moderného a reprezentatívneho stánku umenia. Na prvom poschodí sa zmenilo usporiadanie šatní pre účinkujúcich, dennej miestnosti, hygieny a kuchynky. Za javiskom zostali zachované priestory používané ako sklady kulís a svetlotechniky,“ vysvetlil riaditeľ divadla Peter Tabaček. Herci BDŽ však ani počas dvojročnej pauzy neoddychovali, okrem kočovných predstavení, či už v žilinskom Mestskom divadle, Dome odborov a  na  Stanici Žilina – Záriečie, účinkovali i v mnohých iných obciach a dedinách. Dokonca sa im podarilo pripraviť i nové inscenácie, ako napr. Klára a  dvanásť mesiačikov a pri príležitosti stého výročia narodenia Jána Ozábala aj predstavenie pod názvom Sloník. Práve táto hra sa rozozvučí po prvýkrát vo vynovených priestoroch divadla. „Všetkých fanúšikov nášho divadla pozývame v sobotu 6. decembra 2014 o 18-tej hodine na premiéru pri príležitosti otvorenia zrekonštruovaných priestorov Bábkového divadla Žilina,“ doplnil P. Tabaček. Projekt rekonštrukcie financoval Žilinský samosprávny kraj, ktorý spravuje divadlo, v  rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika v celkovej výške viac ako jeden milión eur. „Veľmi ma teší, že sa nám tento projekt podarilo dotiahnuť do úspešného konca a po dlhých mesiacoch stavebných prác sa opona Bábkového divadla opäť roztiahne. Verím, že nové priestory a moderné vybavenie prinesú bábkohercom špičkové podmienky a návštevníkom umocnenejší zážitok,“ dodal žilinský župan Juraj Blanár.

Slávnostné otvorenie zrekonštruovaných priestorov najstaršieho bábkového profesionálneho divadla na Slovensku bude Žilinská župa vysielať i online prostredníctvom internetu. Sledujte web ŽSK www.zilinskazupa.sk alebo stránku Žilinskej župy na youtube.com: https://www.youtube.com/user/MultiZSK, online prenos začína 6.12.2014 od 16:00 hod.

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 09.01.2015

Sekcie


Jazykové verzie webstránky